Trwa ładowanie...

Fukushima: w kilku miejscach znaleziono pluton

W pięciu różnych miejscach na terenie uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I znaleziono w ziemi pluton. Według operatora siłowni, Tokyo Electric Power Co (Tepco) radioaktywny metal mógł przedostać się z paliwa jądrowego.

Share
Fukushima: w kilku miejscach znaleziono pluton
Źródło: AP
d3mozyb

Jak pisze agencja Kyodo, Tepco uspokaja, że wykryty w gruncie pluton nie zagraża zdrowiu. W związku z tym zdecydowano o nieprzerywaniu pracy elektrowni.

Pluton zawierają pręty paliwowe reaktora nr 3 - jednego z sześciu, jakie współtworzą elektrownię Fukushima I. W następstwie połączonego z tsunami silnego trzęsienia ziemi 11 marca w siłowni doszło do awarii systemów chłodzenia i uszkodzenia czterech bloków reaktorowych, co spowodowało emisję substancji promieniotwórczych do otoczenia.

Zdaniem ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), wykrycia plutonu należało się spodziewać. "Z tego, co możemy dostrzec, zawartość procentowa plutonu jest tu taka jak w paliwie reaktorowym. Oznacza to, że doszło do rozkładu paliwa, co nie jest nowiną. Konsekwentnie przez tak wiele dni mówiliśmy, że do tego doszło" - powiedział przedstawiciel władz MAEA Denis Flory.

Wcześniej eksperci pracujący w uszkodzonej elektrowni Fukushima wykryli silnie skażoną wodę na zewnątrz budynków chroniących reaktory. Zdaniem japońskich inżynierów, mogło dojść do wycieku wody z reaktora numer dwa. Wykryto ją w tunelu serwisowym. Jeden z jego końców znajduje się zaledwie 55 metrów od brzegu morza. Tepco poinformowało, że skażona woda nie wyciekła do morza.

d3mozyb

Podziel się opinią

Share
d3mozyb
d3mozyb
Więcej tematów