Trwa ładowanie...

From Poland Wit"C"h Love. Krótka historia polskiej miłości do czarownic

Błędy językowe to powszechna rzecz. Można je wybaczyć, zwłaszcza gdy to pomyłki poczynione w obcym języku. Gorzej jednak, gdy jest to język państwa, które staramy się uhonorować. Jeszcze gorzej, gdy to język angielski, który uchodzi za najpopularniejszy język na świecie.

From Poland Wit"C"h Love. Krótka historia polskiej miłości do czarownicŹródło: DSH/Google, fot: nn
d3a9mty
d3a9mty

Błędy językowe w sferze dyplomatycznej nie są niczym nadzwyczajnym. Jeśli chcielibyśmy podać przykład na "tu i teraz" nie musielibyśmy długo szukać - przypomnijmy sobie chociażby sytuację z absurdalnymi błędami w anglojęzycznych wpisach Polskiej Fundacji Nauki na Twitterze.

Niektórzy wyciągają wnioski z takich żenujacych sytuacjii wolą zapobiegać powtórkom z takich sytuacji, co, bez dwóch zdań, się chwali.

Autorowi informacji o wystawie, wkradł się drobny błąd. google
Autorowi informacji o wystawie, wkradł się drobny błąd. Źródło: google, fot: nn

Niestety Twitterowicze mieli okazję wychwycić kolejną językową gafę, tym razem po stronie Polskiej Agencji Prasowej. W oficjalnym harmonogramie wystawy „From Poland with Love”, która przypomina niespotykany dotąd akt wdzięczności Polaków dla USA za pomoc w pierwszym okresie tuż po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, wdarł się dość zabawny błąd. Z tytułu, który jest typowym, utartym pozdrowieniem, zrobiła się niefortunna parodia. Autorom harmonogramu przyimek "with", odpowiednik polskiego "z", pomylił się z "witch" czyli czarownica. W efekcie nazwa wystawy nijak ma sie do jej tematyki ponieważ swobodnie możemy to przetłumaczyć na "Polska miłość do czarownic".

„From Poland with Love” to wystawa przypominająca historię Polaków, którzy w 1926 roku w ramach wdzięczności za pomoc w odzyskaniu niepodległości podpisali Deklarację Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Dokument liczy 111 tomów i podpisało ją aż 5,5 mln Polaków!

Wystawę otwarto w środę o godzinie 13. na Skwerze Hoovera w Warszawie. Składa się ona z czterech instalacji, którą mogą oglądać spacerowicze na Krakowskim Przedmieściu. Do tego w znajdującym się nieopodal Domu Spotkań z Historią będzie można zobaczyć Elektroniczną prezentację, która zawierającej pełną Deklarację Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych.

d3a9mty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a9mty
Więcej tematów