Trwa ładowanie...
d337t36
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Frank-Walter Steinmeier liderem rankingu najpopularniejszych polityków

Minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier jest obecnie najpopularniejszym politykiem w Niemczech. Media zaczynają nawet spekulować o jego ewentualnych szansach na urząd prezydenta Niemiec, gdyby Joachim Gauck zrezygnował z kandydowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier (PAP/EPA, Fot: Salvatore Di Nolfi)
d337t36

W ankiecie opublikowanej w czwartek wieczorem przez telewizję publiczną ARD 72 proc. uczestników zadeklarowało, że jest bardzo zadowolonych bądź zadowolonych z pracy szefa MSZ. Steinmeier poprawił o jeden punkt procentowy swój wynik z ubiegłego miesiąca.

Zajmująca na liście najpopularniejszych polityków drugie miejsce kanclerz Angela Merkel cieszy się poparciem 70 proc. ankietowanych; minister finansów Wolfgang Schaeuble jest trzeci z wynikiem 68 proc.

"Spiegel online" jako pierwszy w środę opublikował materiał, którego autorzy zastanawiają się, kto mógłby zastąpić urzędującego prezydenta Joachima Gaucka, gdyby zrezygnował on z ubiegania się o drugą kadencję.

d337t36

"Spiegel online" podkreśla, że jeśli Gauck wystartuje w wyborach w 2017 roku, to jego zwycięstwo wydaje się pewne. Redakcja zwraca jednak uwagę, że rozpoczynając drugą kadencję miałby 77 lat i byłby najstarszą głową państwa w powojennej historii RFN.

Dyskusja o następcy rozpoczęła się - pisze "Spiegel online" i wymienia Steinmeiera jako najczęściej braną pod uwagę kandydaturę.

Zdaniem redakcji 59-letni socjaldemokrata miałby też spore szanse na urząd sekretarza generalnego ONZ. To stanowisko będzie do obsadzenia na początku 2017 roku. "Jest tylko mały szkopuł - ten urząd powinien właściwie tym razem przypaść komuś z Europy Wschodniej" - czytamy w internetowym wydaniu "Spiegla".

Ani MSZ, ani urząd prezydencki nie komentują medialnych spekulacji.

W 2017 roku w Niemczech odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne.

d337t36

Podziel się opinią

Share

d337t36

d337t36
Więcej tematów