Trwa ładowanie...

Francuskie MSW chciało ukryć fakty dotyczące ataku w Nicei?

• Lokalnie władze Nicei i francuskie MSW oskarżają się wzajemnie o uchybiania w zakresie zabezpieczenia obchodów Święta Bastylii, podczas których 31-letni Tunezyjczyk wjechał ciężarówką w tłum świętujący
• Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zdaniem nicejskiej policji, instruowało, co powinno być umieszczone w raporcie dotyczącym wydarzeń w Nicei
• MSW naciskało, by w informacji dotyczącej monitoringu, napisano, że imprezę zabezpieczała też policja krajowa, którą uchwyciły kamery, a nie tylko lokalna
• - Policja krajowa być może tam była, ale nie widziałam jej na nagraniu - oznajmiła odpowiedzialna za system monitoringu w nicejskiej policji Sandra Bertin
We Francji wszczęto dwa osobne śledztwa, które badają wzajemne oskarżenia francuskiego MSW i władz lokalnych w Nicei dotyczące kwestii bezpieczeństwa w dniu zamachu z 14 lipca w tym mieście - podają we wtorek media.

Francuskie MSW chciało ukryć fakty dotyczące ataku w Nicei?Źródło: AFP, fot: OLI SCARFF
d1tm9it
d1tm9it

Nicejska prokuratura ogłosiła, że prowadzi wstępne śledztwo, by zweryfikować zarzuty "nadużycia władzy" wobec francuskiego MSW formułowane przez miejską policję w Nicei.

Odpowiedzialna za system monitoringu w nicejskiej policji Sandra Bertin oświadczyła w niedzielę, że z polecenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych była instruowana, co ma umieścić w raporcie dotyczącym wydarzeń w Nicei z 14 lipca, kiedy to mieszkający w tym mieście Tunezyjczyk staranował wynajętą ciężarówką tłum świętujący na ulicy.

W wywiadzie dla tygodnika "Journal du dimanche" Bertin mówiła, że w dzień po zamachu złożył jej wizytę przedstawiciel MSW, który wywierał naciski, by zmodyfikowała swój raport dotyczący zapisów monitoringu. Jak opowiadała, była "nękana przez godzinę", aby wyszczególnić miejsca, w których rozlokowani mieli być funkcjonariusze policji lokalnej, a także stwierdzić, że "w dwóch miejscach widziano policję krajową".

- Policja krajowa być może tam była, ale nie widziałam jej na nagraniu - oznajmiła Bertin. Dodała, że wysłannik z ministerstwa "kazał jej umieścić w raporcie konkretne miejsca rozlokowania policji krajowej, których nie widziała na ekranie".

d1tm9it

Jednocześnie paryska prokuratura prowadzi osobne dochodzenie w związku z zarzutami MSW wobec policji miejskiej z Nicei. Resort spraw wewnętrznych oskarża ją o "publiczne zniesławienie policji krajowej i członka rządu". Szef resortu Bernard Cazeneuve oświadczył, że celem oskarżeń Bertin jest "wytworzenie w opinii publicznej przekonania, że ministerstwo przekazuje fałszywe informacje w kwestii obecności funkcjonariuszy policji krajowej w miejscu zamachu".

Wątek uchybień w kwestiach bezpieczeństwa w dniu zamachu wielokrotnie był sygnalizowany przez media i opozycję. Zastanawiano się m.in., w jaki sposób ciężarówka, zanim ją zatrzymano, była w stanie przejechać przez tłum 2 km, dlaczego pozwolono jej na wjazd do miasta oraz zarzucano, że w Nicei rozstawiono zbyt małą liczbę funkcjonariuszy.

31-letni Tunezyjczyk, mieszkający na stałe we Francji, Mohamed Lahouaiej Bouhlel, wjechał ciężarówką w tłum świętujący Dzień Bastylii na nadmorskiej promenadzie w Nicei, zabijając 84 osoby. Według prokuratury zamachowiec wykazywał ostatnio "pewne zainteresowanie radykalnymi ruchami dżihadystycznymi" oraz miał wspólników. W związku ze sprawą zatrzymano pięć osób; według agencji Amak sprawca był żołnierzem IS.

Zobacz także: "Atak w Nicei nie był spowodowany islamem!"

d1tm9it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tm9it
Więcej tematów