Trwa ładowanie...
d371eu3
Francuskie lotnictwo uderzyło w ISIL. Zniszczono magazyn z paliwem w północnym Iraku
x-news/TVN 24

Francuskie lotnictwo uderzyło w ISIL. Zniszczono magazyn z paliwem w północnym Iraku

Francuskie lotnictwo uderzyło w ISIL. Zniszczono magazyn z paliwem w północnym Iraku. Wraz z początkiem września Francja oświadczyła, że jest gotowa uczestniczyć w "akcji militarnej z użyciem lotnictwa" przeciw Państwu Islamskiemu w Iraku - informował szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Dodał, że Paryż nie będzie interweniował w ten sam sposób w Syrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d371eu3

- W Iraku rząd, jak i mniejszości etniczne poprosiły o pomoc. Odpowiemy dostarczając sprzęt wojskowy i pomoc humanitarną, a jeśli to konieczne, będziemy uczestniczyć w akcji sił powietrznych - powiedział Fabius. Informację o gotowości wojsk francuski potwierdził również prezydent François Hollande.

Paryż już wcześniej informował, że gotów jest uczestniczyć w operacji wojskowej przeciw Państwu Islamskiemu pod egidą USA, ale był to pierwszy raz gdy zadeklarowano gotowość Francuzów do udziału w atakach z powietrza.

d371eu3

Francuzi w Państwie Islamskim

- Już 930 obywateli Francji wyjechało z kraju, by przyłączyć się do dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie (IS) w Iraku i Syrii - poinformował z kolei minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, cytowany w niedzielę przez tygodnik "Le Journal du Dimanche".

- Z danych resortu wynika, że obecnie w obu tych krajach przebywa 350 osób z Francji, w tym 60 kobiet, a ogółem 36 osób zginęło - powiedział Cazeneuve w wywiadzie, zamieszczonym w najnowszym wydaniu gazety.

W kwietniu władze Francji ogłosiły podjęcie walki z wyjazdami do Syrii młodych ludzi, będących potencjalnymi dżihadystami, m.in. przez zachęcanie rodziców, by zawiadamiali policję, jeśli mają wątpliwości co do zamiarów swych wyjeżdżających dzieci.

d371eu3

Podziel się opinią

Share
d371eu3
d371eu3
Więcej tematów