ŚwiatFrancja rozpoczęła przyjmowanie chrześcijan z Iraku

Francja rozpoczęła przyjmowanie chrześcijan z Iraku

Francja przyjmie 150 chrześcijan z Iraku, w tym osoby ranne ponad tydzień temu w ataku komanda Al-Kaidy na katolicką katedrę obrządku syryjskiego w Bagdadzie - ogłosił szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner.

Pierwsza grupa Irakijczyków jest już w drodze do Paryża.

W następstwie ataku napastników Al-Kaidy 31 października podczas mszy w bagdadzkim kościele zginęło, według agencji AFP, 46 cywilów, w tym dwóch księży oraz siedmiu policjantów. Około 60 osób zostało rannych, w większości wiernych uczestniczących we mszy.

Jak poinformował Kouchner, w następstwie napaści Francja zdecydowała się na pomoc medyczną i udzielenie schronienia 150 irackim ofiarom zamachu oraz ich rodzinom. Jak informują media, już w poniedziałek wieczorem pierwsza grupa 36 chrześcijańskich Irakijczyków poważnie rannych w ataku, ma wylądować na paryskim lotnisku Orly. Zostaną oni przetransportowani do szpitali w stolicy Francji. W najbliższych tygodniach ma do nich dołączyć 93 kolejnych chrześcijan repatriowanych z Iraku.

Pomocą dla przybyszy zajmie się francuski urząd ds. imigracji wraz z kilkoma organizacjami pozarządowymi. Ewakuacja chrześcijan z Iraku odbywa się w ramach inicjatywy ogłoszonej w 2007 roku przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, która polega na udzielaniu azylu Irakijczykom "należącym do szczególnie zagrożonych mniejszości religijnych". Od tego momentu, jak podaje AFP, Francja przyjęła 1300 irackich chrześcijan.

W 23-milionowym Iraku żyje ok. 1,5 mln chrześcijan, w samym Bagdadzie jest ich około 300 tysięcy.

Przyznając się do ataku na kościół w Bagdadzie, odłam Al-Kaidy w Iraku ogłosił na początku listopada, że chrześcijanie są "pełnoprawnymi celami dla mudżahedinów wszędzie tam, gdzie można ich dosięgnąć".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
francjaterroryzmzamach

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)