Trwa ładowanie...
d4blw92
costa
27-02-2002 12:58

Francja: Gavras skandalista, protesty episkopatu

Kontrowersyjny plakat (AFP)

Na ekrany francuskich kin wchodzi kontrowersyjny film Costy Gavrasa "Amen". Jeszcze zanim pojawił się w kinach, towarzyszyła mu atmosfera skandalu, a temat wywoływał wiele kontrowersji.

d4blw92
d4blw92

Film opowiada o postawie Watykanu i papieża Piusa XII wobec hitlerowskich Niemiec. Krytycy ówczesnego stanowiska Stolicy Apostolskiej we Francji podkreślają, że papież wykazał się zbytnią biernością wobec Hitlera i zagłady Żydów. Wypominają mu także, że darzył większym szacunkiem Hitlera niż Stalina, gdyż Watykan za główne zagrożenie uważał komunizm.

Natomiast obrońcy ówczesnej postawy Stolicy Apostolskiej przytaczają różne fakty historyczne świadczące o tym, że dzięki Piusowi XII obozów zagłady uniknęło około 8 tys. Żydów. W Yad Vashem znajduje się drzewko zasadzone dla upamiętnienia roli Piusa XII.

Film jest fabularną opowieścią, w wielu punktach różniącą się od tego, co zdarzyło się naprawdę. Poprzedził go skandal wywołany pojawieniem się plakatu przedstawiającego krzyż spleciony ze swastyką. Autorem skandalicznego plakatu jest Oliviero Toscani, znany z szokujących reklam Benettona.

Według Episkopatu Francji, jest nie do przyjęcia, by krzyż - symbol miłości Chrystusa, łączyć z hitlerowskim barbarzyństwem. (miz)

d4blw92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4blw92
Więcej tematów