Trwa ładowanie...

Francja: Francois Fillon zwycięzcą prawyborów na prawicy

• Fancois Fillon wygrał druga turę prawyborów francuskiej prawicy • Premier za prezydentury Francoisa Sarkozy'ego zdobył ok. 70 proc. głosów • Fillon zapowiedział wprowadzenie głębokich reform francuskiej gospodarki
Share
Francja: Francois Fillon zwycięzcą prawyborów na prawicy
Źródło: AFP, Fot: Eric FEFERBERG
d3jkkd8

- Francja nie może już znosić swego chylenia się ku upadkowi; Francja chce prawdy i działania - powiedział Fillon swym zwolennikom zebranym w paryskiej kwaterze głównej partii Republikanie, o której nominację walczył w drugiej turze prawyborów z Alainem Juppe, również byłym premierem.

- Podejmuję niezwykłe wyzwanie dla Francji - trzeba jej mówić prawdę i trzeba ją od nowa kompletnie inaczej zaprogramować - dodał kandydat Republikanów.

Juppe uznał w niedzielę wieczorem swoją porażkę, złożył gratulacje Fillonowi i zapowiedział, że udzieli mu poparcia w wyborach prezydenckich w 2017 roku.

d3jkkd8

Fillon jest konserwatystą i liberałem. W polityce gospodarczej były premier aspiruje do roli odpowiednika Margaret Thatcher, którą otwarcie podziwia, choć na francuskiej scenie politycznej przyznawania się do neoliberalnych preferencji nie przysparza zwolenników.

Proponuje reformy gospodarcze, które ustawiają go zapewne na kursie kolizyjnym z francuskimi związkami zawodowymi. Chce zlikwidować 500-600 tys. miejsc pracy w sektorze publicznym; ograniczyć wydatki budżetowe o 110 mld euro. Zamierza też zlikwidować 35-godzinny tydzień pracy i przywrócić poprzedni, wyższy wiek emerytalny, czyli 65 lat.

Fillon znany jest z utrzymywania życzliwych relacji z prezydentem Władimirem Putinem; proponuje też zniesienie sankcji nałożonych na Rosję i nawiązanie współpracy z Moskwą.

Mawia, że konieczność prowadzenia dialogu z Kremlem wynika z faktu, iż "niestabilność Rosji byłaby niebezpieczna dla interesów Francji"; Fillon wini Zachód, a zwłaszcza USA, za pogorszenie stosunków z Kremlem.

Jako kandydat Republikanów Fillon najprawdopodobniej zmierzy się w 2017 roku z przywódczynią skrajnie prawicowego i antyunijnego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która - jak przewidują sondaże - dotrze do drugiej tury wyborów prezydenckich. Zdaniem politologów, aby ją pokonać, będzie potrzebował zarówno głosów prawicy, jak i wyborców z lewicy i centrum.

Oprac. Adam Styczek

d3jkkd8

Podziel się opinią

Share
d3jkkd8
d3jkkd8
Więcej tematów