ŚwiatFrancja cofa zakaz sprzedaży mozzarelli z Kampanii

Francja cofa zakaz sprzedaży mozzarelli z Kampanii

Władze Francji cofnęły
wprowadzony wcześniej zakaz sprzedaży sera mozzarella wyprodukowanego w
Kampanii, na południu Włoch.

Wcześniej Komisja Europejska ogłosiła, że jest zadowolona z wycofania przez włoskie władze partii skażonej rakotwórczymi dioksynami mozzarelli z regionu Neapolu, więc nie ma powodu, by wprowadzać unijne embargo na ten produkt.

Ministerstwo Rolnictwa w Paryżu poinformowało, że nakaz natychmiastowego wycofania ze sprzedaży mozzarelli z mleka bawolego wyprodukowanej w Kampanii ma "charakter prewencyjny". Resort zapowiedział przy tym serię testów, które miały wykazać, czy ser można bezpiecznie spożywać.

Minister spraw zagranicznych Włoch Massimo D'Alema oświadczył, że rząd jeszcze tego dnia podejmie działania uzgodnione z Unią Europejską, by doprowadzić do usunięcia z rynku produktów nieodpowiadających normom i przywrócić pewność włoskim i zagranicznym konsumentom.

Włochy zapewniły, że będą prowadzić "stały monitoring" zakładów produkcyjnych, by zapobiec w przyszłości pojawieniu się zbyt wysokiej zawartości dioksyn w mozzarelli.

Szef włoskiej dyplomacji odnosząc się do problemów ze skażoną mozzarellą zapewnił, że zjawisko to ma charakter ograniczony.

Przedstawiciele Włoch usiłowali początkowo bagatelizować fakt, że badania wykazały wyższą od dozwolonej w UE wartość dioksyn w wyrobach blisko 20% producentów mozzarelli z mleka bawolego w Kampanii.

W środę wstrzymano jednak czasowo produkcję tego sera w ponad 80 fermach. Wyprodukowane tam mleko jest niszczone, a władze kontrolują kolejne fermy na południu Włoch, by sprawdzić, w jaki sposób pasza zwierząt została skażona.

Problemy z mozzarellą rozpoczęły się gdy ujawniono, że niektóre zakłady w Kampanii produkują ją z mleka zawierającego dioksyny. Ich obecność wiąże się z zaleganiem w rejonie Neapolu tysięcy ton niewywożonych miesiącami śmieci oraz nielegalnym ich zakopywaniem. Według niektórych ekspertów w ten sposób toksyny trafiają do pasz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)