Trwa ładowanie...
d3mm631

Francja chroni obiekty nuklearne

Rakiety ziemia-powietrze zostaną rozlokowane wokół zakładów utylizacji odpadów radioaktywnych w północno-zachodniej części Francji - poinformowało Ministerstwo Obrony tego kraju. W ten sposób ma zostać zakończona operacja, mająca na celu zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa znajdującym się w tym rejonie obiektom nuklearnym.

Share
d3mm631

Rakiety są w stanie strącić każdy samolot, który leci na wysokości od 50 do 3000 metrów. Francuskie Ministerstwo Obrony nie ujawniło, ile baterii przeciwlotniczych zostało rozlokowanych.

Rakiety wraz z dwoma znajdującymi się w stałym pogotowiu samolotami myśliwskimi typu Mirage F-1 oraz ze stacją radarową tworzą system obrony przestrzeni powietrznej nad zakładami w La Hague, elektrownią atomową we Flamanville i nad arsenałem rakiet z głowicami nuklearnymi przeznaczonymi dla okrętów podwodnych, który znajduje sie w Cherbourgu.

W promieniu 10 km nad zakładami w La Hague obowiązuje zakaz lotów na wysokości poniżej półtora kilometra. Takie ograniczenie pozwoli władzom na uniknięcie błędu przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym zestrzeleniu samolotu, który znalazłby się tam przypadkowo. Obronie przeciwlotniczej wykrycie i zestrzelenie podejrzanej maszyny zajmuje niecałe 30 sekund.

Ewentualny atak na zakłady w La Hague spowodowałby katastrofę nuklearną niemal siedemdziesięciokrotnie większą niż to miało miejsce w Czarnobylu. (ajg)

d3mm631
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mm631
d3mm631
Więcej tematów