Fotomontaż z europosłami PiS. Patryk Jaki dla WP: "Ordynarny fejk. To wstyd dla Facebooka"
Europosłowie PiS na sali plenarnej w Parlamencie Europejskim pozujący z krzyżami - taki fotomontaż obiegł w ostatnich godzinach sieć. Zyskał dużą popularność - mimo że jest całkowicie nieprawdziwy. Patryk Jaki w rozmowie z WP wzywa pracowników Facebooka, by usunęli grupę, która stworzyła fejkowe zdjęcie. Były wiceminister sprawiedliwości jest oburzony.
- To jedna z największych fejkowych grup sprzyjających Platformie Obywatelskiej w Internecie - zauważa w rozmowie z WP europoseł PiS Patryk Jaki.
Mowa o grupie "Polska Racjonalna", która zamieściła grafikę, na której widać europarlamentarzystów PiS z krzyżami w rękach. Krzyżami doklejonymi. Jednak grafika wygląda tak, jakby była prawdziwa. Dlatego tak wielu dało się na nią nabrać. Zdjęcie udostępniło co najmniej kilka tysięcy osób.
Facebook? Wstyd
Spreparowana fotografia europosłów PiS obiegła sieć. Część internautów nazwała ich "egzorcystami", inni "krzyżowcami". Tyle że religijne symbole nie są tu prawdziwe. Po prostu ich... nie było.
Patryk Jaki w rozmowie z WP mówi: - Ta grupa regularnie atakowała mnie ordynarnymi fejkami w kampaniach wyborczych. To wstyd dla Facebooka, że dalej nie usuwa tej grupy, mimo że regularnie łamie ona wszystkie regulaminy i zasady społeczności.
Specjalista od social mediów, komunikacji i PR Wojciech Kardyś, na Twitterze napisał: "Niesamowite jest, jak można łatwo ludzi oszukać. Każde kontrowersyjne zdjęcie/news trzeba weryfikować. Tutaj parę tysięcy osób uwierzyło w kiepski fotomontaż, bo zapewne pasuje im to do światopoglądu. Załamuję ręce".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Na spreparowanym zdjęciu widzimy m.in. Patryka Jakiego, Joachima Brudzińskiego, Beatę Szydło czy Beatę Mazurek. Europosłowie PiS pozują na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu po pierwszym posiedzeniu nowej kadencji.
Zdjęcie okazało się fejkiem. Politycy PiS wcale nie trzymali w rękach krzyży, a jedynie pozowali do grupowego zdjęcia, jakich zrobiono im już setki.
Poniżej publikujemy autentyczną fotografię, która posłużyła jako materiał do fotomontażu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl