Polska"Forum - Wybory 2001"

"Forum - Wybory 2001"

(inf. własna)

"Forum - Wybory 2001" - pod takim tytułem w poniedziałek w Warszawie zainicjowano pierwsze przedwyborcze spotkanie - forum prezentacji programów i dyskusji przedstawicieli partii politycznych. W pierwszoplanowej roli wystąpili czołowi politycy polskiej sceny politycznej, reprezentujący sześć najważniejszych ugrupowań politycznych. Debata dotyczyła głównie aspektów społecznych i gospodarczych; nie zabrakło także dyskusji na temat samej kampanii wyborczej.

Cele SLD przedstawił Krzysztof Janik. Według posła, program Sojuszu oprze się na strategii "4 I": po pierwsze intensyfikacja gospodarki, po drugie infrastruktura, informatyzacja i integracja europejska.

Równe szanse Polaków, stabilność państwa, uaktywnienie obywateli - to najważniejsze postulaty Platformy Obywatelskiej. Maciej Płażyński i Andrzej Bratkowski akcentowali, że wzrost bezrobocia, brak poczucia praworządności stanowią zagrożenia. Receptą na te bolączki powinny być: reforma podatkowa, elastyczność przepisów pracy, ożywienie przedsiębiorczości małych i średnich firm, wyrównywanie szans edukacyjnych.

"Prawo i Sprawiedliwość" - reprezentowali Jarosław Kaczyński i Ludwik Dorn; foremacja ta chce promować cztery sfery: naprawę państwa, konieczność zastosowania siły państwa, nową politykę gospodarczą, rozwój technologiczny i informatyzację.

Andrzej Wiszniewski, Mirosław Sekuła z AWS przekonywali, że podstawowe założenia tego ugrupowania zostały zrealizowane poprzez wprowadzone już reformy. Podkreślali, że obecnie najważniejszą wartością w polityce gospodarczej jest zasada wspomagania ludzi przedsiębiorczych, aktywnych. Siłą motoryczną gospodarki ma być przede wszystkim nauka i edukacja. W polityce społecznej najważniejsze dla AWS są: pomoc socjalna, solidarność społeczna, obniżenie kosztów pracy, ugoda społeczna.

Zmian w polityce gospodarczej i społecznej chcą także przedstawiciele PSL Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski. W Polsce tkwi potencjał, który musi być odpowiednio ukierunkowany. W kwestii gospodarczej kluczem do zmian jest polityka pieniężna, konieczność znowelizowania ustawy o NBP.

Według UW nadszedł czas na zmiany: reformy już były, teraz przyszedł czas na korekty - mówił Tadeusz Syryjczyk. Szczególnej uwagi wymagają kwestie zatrudnienia, edukacji i zdrowia - przekonywał henryk Wujec. UW skupi się na: zmniejszeniu kosztów pracy, reformach podatkowych, wyrównywaniu szans młodzieży wiejskiej i miejskiej.

Debaty nie zdominowały tylko tematy gospodarcze i społeczne. Mowa była również o kampanii wyborczej. Politycy zgodnie zapowiedzieli, że w tym roku nie będą _ wzajemnie obrzucać się błotem_. Czy jednak będzie to kampania spokojna? Na to się nie zapowiada.

Politycy ustosunkowali się do wyemitowanego w niedzielę w TVP filmu o rzekomym finansowaniu byłego Porozumienia Centrum z pieniędzy Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. _ Rozrachunki z przeszłością napawają mnie wstrętem_ - stwierdził Krzysztof Janik (SLD). Po wyemitowaniu programów "Big Brother" i "Dwa Światy" nic mnie już nie zdziwi - dodał

Jeżeli rzuca się błotem, trochę tego błota zostaje na rękach - ostrzegał Andrzej Wisznewski (AWS). Henryk Wujec (UW) uważa, że w tej sprawie, w trybie pilnym, powinna zebrać się w KRRiTV.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że będzie się bronił wobec tego typu zarzutów. Wyemitowany przez TVP 1 film to przykład przede wszystkim tego, że te ugrupowania, które mają wpływ na telewizję publiczną boją się partii "Prawo i Sprawiedliwość".

Agnieszka Anna Starewicz (WP)

slduwplatforma

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)