Trwa ładowanie...
d3p4lmy

Fort Trump: Żołnierze USA zostaną objęci szerokim immunitetem

Andrzej Duda i Donald Trump potwierdzą w środę, jak będzie wyglądało wzmocnienie sił USA w Polsce. Nad Wisłą pojawić się ma dwa razy więcej żołnierzy, niż planowano, a także 30 samolotów F-16. Wojska USA stacjonować będą na specjalnych prawach.
Share
Fort Trump: Żołnierze zostaną objęci szerokim immunitetem
Fort Trump: Żołnierze zostaną objęci szerokim immunitetemŹródło: Getty Images
d3p4lmy

Do Polski przyjechać ma nawet do dwóch tysięcy żołnierzy amerykańskich, a nie – jak zakładano wcześniej – do tysiąca. Podpisane ma zostać porozumienie DCA – Defence Cooperation Act, regulujące zasady, na jakich Amerykanie będą u nas funkcjonować.

Przeniesione zostanie ponadto Dowództwo V Korpusu US Army z Kentucky, w skład którego wchodzi m.in. elitarny 2 Pułk Kawalerii. W Waszyngtonie ma zostać oficjalnie potwierdzona informacja o przejęciu pięciu samolotów transportowych C-130H Herkules. Odbędzie się to według tzw. EDA (Excess Defense Articles), w ramach którego USA przekazuje innym krajom sprzęt, którego już nie potrzebuje. To Polska zapłaci za to, by maszyny przygotować do przelotu przez Atlantyk. Najpewniej to właśnie w Waszyngtonie padnie wstępna deklaracja o zakupie śmigłowców bojowych w USA.

Jeśli faktycznie dojdzie do przebazowania samolotów F-16 z Niemiec, to będzie to blisko 30 sztuk z 52 Skrzydła Lotniczego, stacjonujących w niemieckim Spangdahlem. Szczegóły poznał Dziennik Gazeta Prawna.

d3p4lmy

Zobacz też: Adam Bielan zaskakuje. "Fort Trump" było określeniem PR-owym

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

d3p4lmy

Podziel się opinią

Share
d3p4lmy
d3p4lmy
Więcej tematów