Fizyka - matką wszystkich nauk
U podstaw dzisiejszych osiągnięć medycyny, genetyki, biologii, nanotechnologii, informatyki jest fizyka - podkreśla prof. Marta Kicińska-Habior z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Rok 2005 będzie obchodzony jako Światowy Rok Fizyki.
Dzięki fizyce i stworzonych dla jej potrzeb technologii rozwijają się m.in. leczenie raka, obrazowanie medyczne i przemysłowe, elektronika, przyrządy pomiarowe, nowe materiały i procesy wytwarzania, techniki konserwacji żywności, eliminacja produktów toksycznych.
Nieprawdą jest, jak sądzą niektórzy, że fizyka przeżywa obecnie stagnację - podkreśla prof. Marta Kicińska-Habior, która jest przewodniczącą Krajowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Roku Fizyki.
W fizyce stale zdarzają się ważne odkrycia, ale ponieważ jest to nauka coraz bardziej wyspecjalizowana, więc wiele z tych odkryć może być docenionych tylko przez specjalistów. Tylko nieliczne to odkrycia 'medialne', które mogą być wyjaśnione w kilku prostych zdaniach - zaznaczyła.
To fizyka wprowadziła magnetyczny rezonans jądrowy, który pozwala badać strukturę DNA. W laboratoriach fizyków powstały prototypy wielu urządzeń technicznych. Tak było np. z komputerami. Fizykom pracującym w CERN-ie (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) zawdzięczamy m.in. wzrost mocy obliczeniowej komputerów i światową sieć informacyjną "www".
Właśnie fizyka w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju takich technologii jak nadprzewodnictwo, kriogenika (wytwarzanie i utrzymywanie bardzo niskich temperatur), technika próżni i geodezja.
Nie do przecenienia jest wkład fizyki w medycynę. Diagnostyka radiologiczna, radioterapia, medycyna nuklearna nie byłyby możliwe, gdyby nie odkrycia Wilhelma Roentgena (promieniowanie X) oraz Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie (pierwiastki promieniotwórcze - polon i rad).
Bez fizyki nie byłoby wielu rzeczy, które dziś towarzyszą nam w życiu. Dzięki niej świat wygląda tak jak obecnie - mówi prof. Kicińska-Habior. Według niej, jest prawdopodobne, że swój przyszły wygląd świat również będzie zawdzięczał fizyce.
Rok 2005 będzie obchodzony jako Światowy Rok Fizyki. Decyzję taką podjęło w czerwcu Zgromadzenie Ogólne ONZ, uznając, że "fizyka daje podstawy do zrozumienia przyrody, prace badawcze w dziedzinie fizyki i ich zastosowania były i są główną siłą napędową naukowego i technologicznego rozwoju społeczeństw, a rok 2005 stanowi 100. rocznicę szeregu odkryć naukowych Alberta Einsteina".