Trwa ładowanie...
d39vcid
d39vcid
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Financial Times": Konflikt na Ukrainie zaczyna zagrażać pozycji Putina

Angażowanie się w konflikt na Ukrainie i idące za tym sankcje nakładane przez Zachód na Rosję stawiają prezydenta Władimira Putina w coraz trudniejszej sytuacji i mogą nawet zagrozić jego władzy - twierdzą analitycy cytowani przez środowy "Financial Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d39vcid

"FT" ocenia, że konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy wkracza obecnie w najgroźniejszą fazę, ponieważ wspierani przez Rosję separatyści zaczynają przegrywać z wojskami rządowymi. To może zmusić Rosję do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków - przewiduje londyński dziennik.

"FT" wyjaśnia, że siły podległe Kijowowi zdobyły w ostatnim czasie dwie trzecie terytoriów zajmowanych wcześniej przez rebeliantów. Są też bliskie odzyskania kontroli nad strategiczną drogą prowadzącą z Ługańska do Doniecka i dalej do rosyjskiej granicy. Taki obrót spraw jest niekorzystny nie tylko dla prorosyjskich separatystów, ale także dla Putina i jego popularności wśród Rosjan - podkreśla "FT".

Londyński dziennik przypomina, że poza niekorzystnym obrotem spraw na Ukrainie Moskwa otrzymała cios w postaci kolejnych sankcji sektorowych nałożonych we wtorek przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Dodatkowo w poniedziałek Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji wypłacenie odszkodowania w wysokości 50 mld dolarów grupie byłych akcjonariuszy nieistniejącego już rosyjskiego koncernu naftowego Jukos.

d39vcid

W rozmowie z dziennikiem analityk Chatham House James Sherr zauważa, że nowe sankcje i groźba nałożenia kolejnych odstraszają Putina od bezpośredniej interwencji na wschodzie Ukrainy. Mimo to przewiduje, że Moskwa będzie nadal dążyć do destabilizacji tego regionu i przekształcenia sytuacji w "zamrożony konflikt" taki jak w mołdawskim Naddniestrzu.

"Będzie (konflikt) wykorzystywany jako instrument wpływu na Ukrainę i jej gospodarkę, będzie utrudniać normalne funkcjonowanie kraju" - powiedział Sherr.

Sankcje uderzają nie tylko w rosyjską gospodarkę, ale także w najbogatszych ludzi w kraju, którzy - zdaniem "FT" - "wyrażają głębokie zaniepokojenie rosnącą izolacją Rosji na arenie międzynarodowej". To stawia Putina w trudnej sytuacji, ponieważ musi balansować między interesami państwa i najpotężniejszych ludzi w kraju, a podtrzymywaniem wizerunku silnego przywódcy, który realizuje mocarstwowe cele nie dopuszczając Ukrainy do strefy wpływu Zachodu.

Analityk moskiewskiego oddziału think tanku Carnegie Dmitrij Trenin zauważa, że konflikt na Ukrainie przekształca się dla Putina w wewnętrzną walkę o władzę. Z jednej strony wspierając separatystów utrzymuje wysokie poparcie społeczeństwa, a z drugiej ryzykuje poważnym kryzysem państwa w związku z kolejnymi sankcjami, które uderzają w gospodarkę.

d39vcid

Podziel się opinią

Share

d39vcid

d39vcid
Więcej tematów