PolskaFilmowcy szukają świadków do filmu o domach publicznych dla hitlerowców

Filmowcy szukają świadków do filmu o domach publicznych dla hitlerowców

Niemieccy dokumentaliści przygotowujący film
o zmuszaniu polskich kobiet w czasie II wojny światowej do
prostytucji w domach publicznych dla Wehrmachtu, szukają świadków,
którzy opowiedzieliby im o tym - poinformował Instytut Pamięci
Narodowej.

Dziennikarz Peter Gilbert Cotton i reżyser-dokumentalista Thomas Gaevert zgłosili się niedawno do IPN z prośbą o udostępnienie im materiałów dotyczących zmuszania polskich kobiet do prostytucji w tworzonych od początku niemieckiej okupacji domach publicznych dla żołnierzy i oficerów Wehrmachtu na terenie Polski.

Szef pionu śledczego IPN prof. Witold Kulesza poinformował jednak, że Instytut dysponuje jedynie materiałami na temat zmuszania do prostytucji więźniarek obozów koncentracyjnych i zagłady - w zamian za obietnicę przedłużenia życia - te sprawy były bowiem badane w ramach prowadzonych przed laty postępowań dotyczących zbrodni nazistowskich.

"Autorzy filmu, który przygotowywany jest dla pierwszego programu niemieckiej telewizji ARD, koncentrują się jednakże na zagadnieniu zmuszania kobiet do przebywania w domach publicznych dla żołnierzy i oficerów Wehrmachtu na terenach okupowanych. Tego rodzaju informacjami pion śledczy IPN nie dysponuje" - powiedział prof. Kulesza.

Dlatego też - podaje IPN - autorzy filmu zwracają się do wszystkich osób posiadających wiedzę na ten temat - w tym pokrzywdzonych i świadków - o podzielenie się swymi wspomnieniami i przeżyciami. Filmowcy gwarantują tym osobom anonimowość, jeśli sobie tego zażyczą.

Osoby, które mogłyby udzielić informacji na ten temat, proszone są o kontakt z wytwórnią filmową Aquino Film (Aquinostr.13, Koeln, Niemcy, producent - Martin Hilbert, tel. +49 221 9725382), albo z autorami filmu: Peterem Gilbertem Cottonem (Esmarchstr. 13, 10407 Berlin, tel. +49 30 42081244) lub Thomasem Gaevertem (Thomas.Gaevert@t-online.de)

Według Kuleszy, ten projekt dokumentalny o zbrodniach Wehrmachtu w Europie ma stanowić swego rodzaju odpowiednik głośnej ostatnio sprawy zbrodni armii japońskiej, popełnionych w okresie II wojny światowej na kobietach koreańskich, także zmuszanych do świadczeń seksualnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)