Trwa ładowanie...

Film Agnieszki Holland "Gorejący Krzew" nie powalczy o Oscara

Agnieszka Holland nie będzie walczyć o Oscara. Jak dowiedziało się Polskie Radio, amerykańska Akademia Filmowa zdyskwalifikowała jej film "Gorejący Krzew", zgłoszony przez Czeską Akademię Filmową.

Film Agnieszki Holland "Gorejący Krzew" nie powalczy o OscaraŹródło: AFP, fot: Francois Guillot
d1pdcb2
d1pdcb2

"Gorejący krzew" jest kinową wersją trzyczęściowego serialu telewizyjnego pod identycznym tytułem. Został zrealizowany dla telewizji HBO. I właśnie to było powodem dyskwalifikacji filmu Holland. Reguły Oscarów zakazują bowiem nominowania obrazu pokazywanego wcześniej w telewizji lub internecie.

- Czeskie zgłoszenie "Gorejącego Krzewu" uznano za nieważne przez Komitet Wykonawczy Nagrody dla Filmu Obcojęzycznego, ponieważ jego premiera miała miejsce w telewizji HBO Europa, co jest złamaniem reguł kwalifikacji - powiedziała Polskiemu Radiu Natalie Kojen z biura prasowego Oscarów.

Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna dostała możliwość zgłoszenia innego filmu. Wybrano obraz Jiriego Menzela zatytułowany "Don Juani". Rekordowa liczba 76 krajów zgłosiła swoje produkcje do walki o Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Polskę reprezentuje obraz Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Lista filmów nominowanych do Oscarów zostanie ogłoszona 16 stycznia. Ceremonię wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 2 marca.

d1pdcb2

"Gorejący krzew"

W HBO w Polsce pierwszy odcinek serialu zostanie pokazany 3 marca, drugi - 10 marca, trzeci - 17 marca.

Główną rolę, prawniczki Dagmar Bureszovej, wynajętej przez rodzinę Palacha, gra Tatiana Pauhofova. Film zaczyna się od opowieści o tragicznym kroku studenta i testamencie, który pozostawił. W liście, znalezionym po jego śmierci, Palach nazwał samego siebie "Pochodnią Numer Jeden". Zasugerował, że jego czyn mogą powtórzyć w Czechosłowacji inni studenci, decydując się na śmierć dla sprawy.

"Protestując przeciw bierności społeczeństwa po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, Palach dokonał aktu samospalenia i kilka dni później zmarł. Prawniczka Dagmar Bureszova broniła jego dobrego imienia podczas procesu, który rodzina Palacha wytoczyła członkowi partii komunistycznej, Vilemowi Novemu, znieważającemu pamięć chłopaka" - opisują tę historię producenci serialu.

Odcinek drugi opowiada m.in. o tym, jak bezwzględny major bezpieki wywiera presję na rodzinę studenta. Matka Palacha otrzymuje anonimowe telefony z pogróżkami. Akcja trzeciego odcinka toczy się osiem miesięcy po śmierci Palacha. Rozpoczyna się proces Novego. Jego obrońcą jest arogancki, pewny siebie adwokat Sykora. Tymczasem mąż mecenas Bureszovej, lekarz-pediatra, ma coraz większe problemy w pracy, spowodowane działaniami funkcjonariuszy bezpieki.

d1pdcb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdcb2
Więcej tematów