Trwa ładowanie...
dpm2lc4

Filipiny: siły rządowe kontra rebelianci

Rebelianci prowadzą zakładników (AFP)
Armia filipińska użyła we wtorek samolotów
szturmowych, śmigłowców bojowych i moździerzy przeciwko islamskim
rebeliantom w Zamboanga, na południu Filipin.

dpm2lc4
dpm2lc4

Buntownicy, popierający Nura Misuariego, zdymisjonowanego w ubiegłym tygodniu przez władze w Manili gubernatora Mindanao, odmówili wcześniej złożenia broni i zaczęli brać zakładników spośród mieszkańców tego 750- tysięcznego miasta. Zagrozili, że zabiją 50 osób - głównie chrześcijan - jeśli żołnierze armii filipińskiej nie wycofają się.

Rebelianci opanowali budynki rządowe w Cabatanganie niedaleko Zamboanga. Teren został okrążony przez wojska rządowe.

W wyniku ataku armii filipińkiej zginęło co najmniej 25 rebeliantów, przetrzymujących grupę cywilnych zakładników. Rebelianci okopali się w bazie wojskowej na wzgórzach koło Zamboanga.

Islamscy separatyści z południa Filipin zerwali tydzień temu porozumienie, zawarte z rządem w 1996 r., i zaatakowali armię na wyspie Jolo. W walkach zginęło 113 osób, w tym około setki separatystów islamskich. Misuari ukrywał się w Malezji. W sobotę został aresztowany. Grozi mu kara 20 lat więzienia.

dpm2lc4

Misuari pełnił urząd gubernatora Mindanao właśnie na mocy porozumienia z 1996 r. W ostatnich tygodniach przeciwstawił się planom Manili, by przeprowadzić tam wybory powszechne. Z sondaży wynikało bowiem, że Misuari przegrałby elekcję, tracąc urząd.

Po wynegocjowaniu układu pokojowego z Misuarim ponad 5 tys. wiernych mu bojowników zostało włączonych do armii. To właśnie z ich grona wywodzą się obecni buntownicy, nawołujący do wznowienia islamskiej rebelii na pełną skalę i objęcia nią całego południa archipelagu.

W wojnie na południu Filipin, zakończonej zawarciem porozumienia przed 5 laty, zginęło ponad 120 tys. ludzi.(in)

dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj