Filar: sposób zastosowania prawa łaski wobec Sobotki wydaje się właściwy
Sposób zastosowania prawa łaski wobec
byłego wiceministra SWiA Zbigniewa Sobotki wydaje się właściwy -
powiedział karnista prof. Marian Filar z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
16.12.2005 | aktual.: 16.12.2005 19:03
Prezydent Aleksander Kwaśniewski złagodził karę więzienia dla Zbigniewa Sobotki z 3,5 roku do 1 roku więzienia i warunkowo zawiesił jej wykonanie na 2 lata.
Prof. Filar podkreślił, że prezydent nie miał wyjścia - musiał podjąć jakąś decyzję w sprawie ułaskawienia Sobotki bez względu na brak akt.
Gdyby bowiem prezydent nie podjął decyzji, oznaczałoby to - jak powiedział prof. Filar - że w polskim porządku prawnym urzędnik państwowy niższy stopniem może skutecznie zablokować decyzje prezydenta.
Filar przyznał, że z formalno-prawnego punktu widzenia prokurator generalny też miał swoje racje.
W środowym liście do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro napisał, iż przed zakończeniem jego kadencji 23 grudnia nie zdąży przygotować wniosku dla prezydenta RP co do zasadności ułaskawienia Sobotki i w związku z tym nie prześle mu akt sprawy. Zapewnił, że "wydałby niezwłocznie" Kwaśniewskiemu akta sprawy Sobotki, gdyby prezydent zmienił zastosowaną procedurę ułaskawieniową.
Ziobro wyjaśnił na konferencji prasowej w czwartek, że prezydent wydał mu polecenie wszczęcia procedury ułaskawieniowej (w której minister po zaznajomieniu się z aktami sprawy, przesyła je prezydentowi wraz z własną opinią) a nie - przedstawienia mu akt sprawy (w tej procedurze minister - jak powiedział Ziobro - jest jedynie "listonoszem" i nie przesyła swej opinii prezydentowi z aktami sprawy).