Fidel Castro nie żyje
• Kubańska telewizja podała, że zmarł Fidel Castro
• Miał 90 lat
• O śmierci kubańskiego przywódcy poinformował w państwowej telewizji jego brat Raul, obecny prezydent Kuby
• - Przywódca kubańskiej Rewolucji zmarł w Hawanie dziś wieczorem, o 22.29 - oświadczył prezydent
- Zgodnie z wolą wyrażoną przez towarzysza Fidela, jego szczątki zostaną poddane kremacji we wczesnych godzinach rannych w sobotę - ogłosił Raul Castro.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 grudnia w Santiago de Cuba. Cztery dni potrwa procesja z prochami Castro krążąca po kraju
Władze ogłosiły również dziewięć dni żałoby narodowej. Jak podała w krótkim komunikacie Rada Państwa, najwyższy organ wykonawczy na Kubie, żałoba potrwa od soboty 26 listopada do niedzieli 4 grudnia. Zawieszone zostaną "wszystkie działania i imprezy publiczne". Flagi Kuby w miejscach publicznych mają być przez ten czas opuszczone do połowy masztu.
Urodzony 13 sierpnia 1926 był przywódcą rewolucji kubańskiej. W 1959 roku objął stanowisko premiera a w 1965 sekretarza rządzącej Komunistycznej Partii Kuby. W 1976 roku w wyniku reorganizacji rządu utracił urząd premiera i objął przewodnictwo w Radzie Państwa. W latach 1979-83 przewodniczący Ruchu państw niezaangażowanych.
W 2006 roku przekazał władzę młodszemu bratu Raúlowi. W 2008 roku zrezygnował z najważniejszych stanowisk państwowych ze względu na zły stan zdrowia. Faktycznie sprawował władzę na Kubie w latach 1959-2008.
Jako faktyczny przywódca kraju przeprowadził reformę rolną, nacjonalizację obcego kapitału, zwłaszcza amerykańskiego, co przyczyniło się do zerwania stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi. Kuba zacieśniła wówczas relacje ze Związkiem Radzieckim od którego otrzymała pomoc gospodarczą i wojskową.
Po inwazji w Zatoce Świń z 1961 roku Fidel Castro proklamował socjalistyczny charakter rewolucji i odwołał się do marksizmu-leninizmu. Prowadził politykę „eksportu rewolucji“, realizowaną między innymi poprzez ekspedycje kubańskich jednostek wojskowych - między innymi do Angoli, Etiopii i Zairu. Po krótkotrwałej liberalizacji polityki gospodarczej w połowie lat 70. i kryzysie społeczno-politycznym w 1981 nastąpiło ponowne zaostrzenie kursu w polityce wewnętrznej.
Pod koniec lat 90. Fidel Castro ponownie przeprowadził pewną liberalizację życia na wyspie. W 2006 roku zrezygnował z władzy, a w 2008 roku ustąpił ze stanowiska przewodniczącego Rady Państwa.
oprac. Michał Kurek
Zobacz także: Rewolucja Fidela Castro