Festiwal filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską"
Nowe kino debiutantów, nagradzane na najważniejszych festiwalach, ale także retrospektywy mistrzów oraz klasykę kina rosyjskiego będzie mogła zobaczyć publiczność podczas rozpoczynającego się w piątek w Warszawie 3. festiwalu filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską".
W tym roku festiwalowe pokazy w Warszawie będą odbywać się w dwóch kinach - Kultura i Kinoteka.
Oficjalna gala otwierająca festiwal odbędzie się wieczorem, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pokazy warszawskie dla publiczności potrwają od piątku do 15 listopada; od 13 do 26 listopada "Sputnik" odbędzie się ponadto w 26 innych miastach, m.in. w: Krakowie (Kino pod Baranami), Poznaniu (kina Muza i Rialto), Szczecinie (kino Pionier), Katowicach (Centrum Sztuki Filmowej), Nowym Sączu (kino Sokół), Kielcach (kino Moskwa)
i Łodzi (kino Polonia).
- Liczba filmów, które pokażemy w tym roku jest imponująca - będzie ich 154. Wśród nich znalazło się 13 filmów konkursowych, sekcja filmów krótkometrażowych, pokazy kronik z Moskwy i Warszawy, wyjątkowe arcydzieła poświęcone II wojnie światowej - wymieniała podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska.
Przedstawiciel prezydenta Rosji ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaił Szwydkoj zwrócił uwagę, że w tym roku formuła festiwalu po raz pierwszy przewiduje prezentację filmów premierowych, najnowszych, współczesnych, a nie tylko - jak to było w poprzednich edycjach - retrospektywy, filmy z lat 70., 80., 90.
- Cieszy mnie też, że ten festiwal jest odzwierciedleniem festiwalu polskich filmów w Moskwie, do którego stosunek w Rosji jest bardzo przyjazny. (...) Najważniejsze, że festiwale filmowe stoją ponad polityką, są poza nią i służą zacieśnianiu stosunków kulturowych w Polsce - ocenił Szwydkoj.
Po raz pierwszy w historii "Sputnika" jego partnerem został festiwal "Kinotawr" w Soczi. Podczas "Sputnika" odbędzie się pokaz 20 filmów na 20-lecie Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego "Kinotawr", czyli pokaz najlepszych, nagrodzonych na "Kinotawrze" produkcji.
W konkursie o Grand Prix festiwalu zmierzą się nowe rosyjskie produkcje - zrealizowane w latach 2008-2009, wśród nich trzy dramaty: "Morfina" Aleksieja Bałabanowa, "Papierowy żołnierz" Aleksieja Germana i "Zakładnik" Aleksieja Uchitela.
W programie festiwalu znajdą się także retrospektywy twórczości trzech reżyserów: Andrieja Tarkowskiego, Wasilija Szukszyna i Karena Szachnazarowa. W ramach retrospektywy Tarkowskiego pokazane zostaną m.in. filmy: "Andriej Rublow" (1966), "Stalker" (1979), "Nostalgia" (1983) i "Ofiarowanie" (1986); w ramach retrospektywy Szukszyna - m.in. "Pogwarki" (1972) i "Kalina czerwona" (1973); zaś Szachnazarowa - m.in. "Stworzył nas jazz" (1983) i "Miasto Zero" (1988).