Festiwal Dialogu Czterech Kultur
Występ legendarnego Gesher Theatre z Izraela
założonego przez rosyjskich aktorów-emigrantów zainauguruje wieczorem w Łodzi III Festiwal Dialogu Czterech Kultur.
03.09.2004 | aktual.: 03.09.2004 18:40
Festiwal, prezentujący kulturę polską, żydowską, niemiecką i rosyjską, potrwa do 11 września. W programie zaplanowano kilkadziesiąt imprez: koncerty, recitale, przedstawienia teatralne, wystawy, pokazy filmowe oraz dyskusje o sztuce.
Aktorzy z Gesher Theatre przez cztery kolejne wieczory w specjalnym namiocie na łódzkim Starym Rynku prezentować będą spektakl "Adam Zmartwychwstały", który jest niekonwencjonalną opowieścią o holocauście. To historia Adama, niegdyś więźnia obozu koncentracyjnego, a obecnie pacjenta zakładu psychiatrycznego. W miejscu kaźni, by przeżyć, grał rolę psa. Teraz próbuje pomóc dziewczynie, która wierzy, że jest psem. Spektakl grany będzie dwukrotnie po hebrajsku.
W piątek w ramach festiwalu w Galerii Bałuckiej otwarto też wystawę obrazów młodej artystki z Niemiec Kathariny Mann pt. "Wszystko zaczyna się i kończy z kobietą". Tematem jej prac jest kobieta - jak podkreśla sama artystka - z jej przeżyciami, uczuciami, wrażliwością psychiki. Pozują mi nie tylko zawodowe modelki, ale też przyjaciółki, a nawet moja mama - mówi artystka, która przyznaje, że w jej pracach widać wpływy fascynującej ją kultury japońskiej i sztuki francuskiej.
Podczas festiwalu z koncertami i recitalami wystąpią m.in. Hanna Banaszak, niemiecka aktorka Hanna Schygulla, Sława Przybylska, Krzesimir Dębski i Janusz Radek. W łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w ramach cyklu filmowego "Czterech Wielkich Czterech Kultur" zaprezentowane zostaną filmy w reżyserii: Volkera Schloendorffa, Wojciecha J. Hasa, Andrieja Tarkowskiego, Romana Polańskiego oraz filmy z udziałem Hanny Schygulli.
W sobotę 4 września swoją najnowszą instalację "Co sprawia" zaprezentuje na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej - jedna z najsłynniejszych i prowokujących formacji artystycznych "Łódź Kaliska", która obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia.
Wśród wydarzeń festiwalu znalazły się również przedstawienia teatralne, a festiwal po raz pierwszy współprodukuje dwie premiery. W niedzielę w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera sztuki "Dziś wieczorem: Lola Blau" Georga Kreislera w reżyserii Andrzeja Ozgi, a 11 września w Teatrze im. Jaracza - premiera przedstawienia "Wojna Matka" na motywach "Matki Courage" Bertolta Brechta w reżyserii Remigiusza Brzyka.
Natomiast teatr Rozmaitości z Warszawy dwukrotnie zaprezentuje przedstawienie "Dybuk" (na podstawie tekstów Szymona Anskiego i Hanny Krall) w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Wydarzeniem festiwalu będzie również koncert muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka, w którym wystąpią m.in. Leszek Możdżer, Poznański Chór Chłopięcy oraz Polska Orkiestra Radiowa. Już po raz drugi na festiwalu gości też cykl spotkań dyskusyjnych pod hasłem "Forum 'Polityki'".
Festiwal Dialogu Czterech Kultur został pomyślany jako prezentacja czterech kultur: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, które budowały przemysłową potęgę Łodzi przełomu XIX i XX wieku oraz tworzyły kulturę miasta.
Organizatorami festiwalu są: Towarzystwo Dialogu na rzecz Kultur "Łódź - Miasto Przyszłości", Urząd Miasta Łodzi oraz Telewizja Polska, która będzie rejestrować i transmitować część festiwalowych wydarzeń. Honorowy patronat nad imprezą objął premier Marek Belka.