Trwa ładowanie...
d4ghc7l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Festiwal Ars Cameralis na Śląsku. Wystąpi ponad 70 artystów

Ponad 40 wydarzeń w 10 miastach województwa śląskiego z udziałem ponad 70 artystów z kraju i zagranicy znalazło się w programie tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis, który został zainaugurowany w niedzielę dwoma koncertami - w Częstochowie i Zabrzu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Festiwal Ars Cameralis na Śląsku. Wystąpi ponad 70 artystów
(Kopalnia Guido)
d4ghc7l

Festiwal rozpoczęły równolegle koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w Filharmonii Częstochowskiej oraz występ belgijskiego duetu Joy Wellboy w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu.

Motywami przewodnimi tegorocznej edycji są wędrówka i migracja. Będą one obecne również podczas spotkań literackich.

- W ramach bloku literackiego odbędzie się spotkanie z niezwykłymi pisarzami - Antonio Munoz Moliną oraz Ceesem Nooteboomem. Jeden to wielka gwiazda literatury hiszpańskiej a drugi postać legendarna literatury światowej, od wielu lat pojawiająca się na listach kandydatów do literackiego Nobla - powiedział PAP dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris - organizatora festiwalu - Marek Zieliński. W cyklu literackim pojawi się również jedna z największych gwiazd tegorocznej edycji, legenda nowojorskiego undergroundu - Lydia Lunch.

d4ghc7l

Organizatorzy przygotowali również spotkanie "Twarze kontrkultury". - To projekt, który będziemy realizować w pracowni na ulicy Piastowskiej założonej dokładnie 55 lat temu przez Andrzeja Urbanowicza - czyli w miejscu bardzo znaczącym i szczególnym nie tylko dla Katowic, ale także właśnie dla kultury polskiej - dodał Zieliński.

Zieliński zaznaczył, że Ars Cameralis to festiwal interdyscyplinarny obejmujący "całe spektrum sztuk", w tym m.in. literaturę, sztuki wizualne, plastykę, różnorodną muzykę. Zadaniem festiwalu jest m.in. - jak dodał - "pokazywanie pewnych zjawisk, które nie są jeszcze popularne". - To jest festiwal poszukujący, festiwal wyzwań - podkreślał.

- Ta formuła interdyscyplinarności wzbudzała w początkach festiwalu wiele kontrowersji a dzisiaj stała się formułą wpisującą się doskonale w rytm czasu, w którym żyjemy, czyli czas obrazu, słowa i dźwięków - dodał.

Tegoroczną nowością będzie m.in. Bar Poetów, w którym poezja będzie się łączyć z performansem. Gośćmi będą poeci z Islandii, Słowenii, Austrii, Wielkiej Brytanii.

d4ghc7l

Wydarzenia muzyczne będą się odbywać m.in. pod ziemią - w kopalni Guido i nad ziemią - w szybie Maciej w Zabrzu. Podczas festiwalu wystąpią artyści uprawiający różne muzyczne gatunki - folk, jazz, elektronikę, pop.

XIV festiwal Ars Cameralis potrwa do 28 listopada.

d4ghc7l

Podziel się opinią

Share

d4ghc7l

d4ghc7l
Więcej tematów