Festiwal Ars Cameralis na Śląsku. Wystąpi ponad 70 artystów
Ponad 40 wydarzeń w 10 miastach województwa śląskiego z udziałem ponad 70 artystów z kraju i zagranicy znalazło się w programie tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis, który został zainaugurowany w niedzielę dwoma koncertami - w Częstochowie i Zabrzu.
09.11.2015 | aktual.: 12.11.2015 15:40
Festiwal rozpoczęły równolegle koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w Filharmonii Częstochowskiej oraz występ belgijskiego duetu Joy Wellboy w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu.
Motywami przewodnimi tegorocznej edycji są wędrówka i migracja. Będą one obecne również podczas spotkań literackich.
- W ramach bloku literackiego odbędzie się spotkanie z niezwykłymi pisarzami - Antonio Munoz Moliną oraz Ceesem Nooteboomem. Jeden to wielka gwiazda literatury hiszpańskiej a drugi postać legendarna literatury światowej, od wielu lat pojawiająca się na listach kandydatów do literackiego Nobla - powiedział PAP dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris - organizatora festiwalu - Marek Zieliński. W cyklu literackim pojawi się również jedna z największych gwiazd tegorocznej edycji, legenda nowojorskiego undergroundu - Lydia Lunch.
Organizatorzy przygotowali również spotkanie "Twarze kontrkultury". - To projekt, który będziemy realizować w pracowni na ulicy Piastowskiej założonej dokładnie 55 lat temu przez Andrzeja Urbanowicza - czyli w miejscu bardzo znaczącym i szczególnym nie tylko dla Katowic, ale także właśnie dla kultury polskiej - dodał Zieliński.
Zieliński zaznaczył, że Ars Cameralis to festiwal interdyscyplinarny obejmujący "całe spektrum sztuk", w tym m.in. literaturę, sztuki wizualne, plastykę, różnorodną muzykę. Zadaniem festiwalu jest m.in. - jak dodał - "pokazywanie pewnych zjawisk, które nie są jeszcze popularne". - To jest festiwal poszukujący, festiwal wyzwań - podkreślał.
- Ta formuła interdyscyplinarności wzbudzała w początkach festiwalu wiele kontrowersji a dzisiaj stała się formułą wpisującą się doskonale w rytm czasu, w którym żyjemy, czyli czas obrazu, słowa i dźwięków - dodał.
Tegoroczną nowością będzie m.in. Bar Poetów, w którym poezja będzie się łączyć z performansem. Gośćmi będą poeci z Islandii, Słowenii, Austrii, Wielkiej Brytanii.
Wydarzenia muzyczne będą się odbywać m.in. pod ziemią - w kopalni Guido i nad ziemią - w szybie Maciej w Zabrzu. Podczas festiwalu wystąpią artyści uprawiający różne muzyczne gatunki - folk, jazz, elektronikę, pop.
XIV festiwal Ars Cameralis potrwa do 28 listopada.