Ferie zimowe 2023. Kiedy wypadają? Terminy dla każdego województwa
Ferie zimowe są obok wakacji najbardziej wyczekiwanym przez uczniów okresem w trakcie trwania roku szkolnego. Dwutygodniowa przerwa od nauki w zimie wypada różnie - w zależności od opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kalendarza roku szkolnego. Kiedy rozpoczynają się ferie 2023? W najbliższym roku szkolnym podzielono je na 4 tury.
Ferie zimowe 2023, podobnie jak w ubiegłych latach zostały podzielone na cztery tury. Ich terminy oraz kolejność zmieniają się rokrocznie, tak, by uczniowie z różnych województw mieli szansę rozpocząć je wcześniej lub nieco później.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tatry na ferie zimowe. Jak przygotować się do wyjścia na szlak?
Ferie zimowe 2023 – terminy
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z późn.zm.) ferie 2022 w Polsce rozpoczną się 16 stycznia, a zakończą 26 lutego. Jako pierwsi odpoczną uczniowie 5 województw: pomorskiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubelskiego i śląskiego.
Kalendarz opublikowany przez MEN przedstawia dokładne daty rozpoczęcia zimowej przerwy:
- Ferie zimowe 2023 śląskie, lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie: 16 - 29 stycznia.
- Ferie zimowe 2023 podlaskie, warmińsko-mazurskie: 30 stycznia – 12 lutego.
- Ferie zimowe 2023 kujawsko pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: 30 stycznia – 12 lutego.
- Ferie zimowe 2023 mazowieckie, dolnośląskie, opolskie, zachodniopomorskie: 13 – 26 lutego.
Przedstawione terminy oznaczają, że tegoroczne ferie nie łączą się z zimową przerwą świąteczną, która trwa od 23 do 31 grudnia.
Zobacz również: Kosmicznie drogie ferie. Ceny zwalają z nóg
Ferie zimowe 2022/2023 - dlaczego zimowa przerwa od nauki jest podzielona na tury?
Decyzja o rozdzieleniu terminu ferii zapadła w 2003 roku. Podjęła ją ówczesna Minister Edukacji Krystyna Łybacka, w porozumieniu z kuratorami i wojewodami. Już kilka lat wcześniej pojawiły się dyskusje o potrzebie podziału terminu ferii zimowych – ze względu na trudności logistyczne oraz duże obłożenie miejscowości turystycznych w trakcie zimowej przerwy od nauki.
Wypracowany kompromis sprawdza się od wielu lat. Zmianie ulega wyłącznie kolejność, w której poszczególne województwa rozpoczynają ferie zimowe - podział na 4 grupy pozostaje niezmienny.
Wyjątkiem od ustalonej reguły był rok 2021, w którym, ze względu na panujące obostrzenia covidowe ferie odbyły się w jednym terminie dla wszystkich województw.