Trwa ładowanie...

Federica Mogherini - kim jest następna szefowa dyplomacji UE?

Poza zmianami na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, które obejmie Donald Tusk, Unia Europejska zyska także nową szefową dyplomacji. 1 listopada urząd ten obejmie Włoszka, Federica Mogherini. Światowe media zwracają uwagę na 41-letnią polityk, bo budzi ona niemałe kontrowersje. Wytyka się jej małe doświadczenie w dyplomacji i pobłażliwość wobec Rosji. Czy w obliczu kryzysu ukraińskiego to właśnie takiej polityk potrzeba UE? Według magazynu "Foreign Affairs" Mogherini ma szansę ze swoich słabości zrobić zalety.
Share
Federica Mongherini
Federica MongheriniŹródło: AFP, Fot: Giuseppe Aresu
d3stesv

Mogherini skończyła politologię na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, skąd pochodzi. Płynnie mówi po angielsku i francusku, gorzej zna hiszpański. Ma dwie córki; jej mąż, Matteo Rebesani, był również związany z polityką (jako asystent dawnego burmistrza stolicy); a ojciec, Flavio Mogherini, był znanym włoskim scenografem i reżyserem. Tyle można się dowiedzieć z licznych prasowych opisów biograficznych włoskiej polityk, które ukazały się po tym, jak stało się jasne, kto zastąpi Catherine Ashton. Mogherini prowadzi także swojego bloga (BlogMog), na którym ujawniła, że w latach 90. wspierała jako wolontariuszka krajowe i europejskie kampanie przeciwko rasizmowi i ksenofobii oraz działała w organizacji skupiającej młodych europejskich socjalistów, a po maturze pracowała w call center.

Jej poglądy określane są obecnie jako centrolewicowe. Jak opisuje serwis Euroactive, Mogherini to jedna z najmłodszych osób w Partii Demokratycznej Matteo Renziego, obecnego premiera Włoch. Zaczęła ona swoją karierę w wielkiej polityce w 2008 r., gdy została wybrana do parlamentu. Szefową MSZ Włoch została ledwie w lutym tego roku.

Kariera Włoszki wydaje się więc faktycznie błyskawiczna, ponieważ na początku listopada obejmie ona stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Z tych samym powodów krytykuje się ją za brak doświadczenia. Ale to nie jedyne, co wytyka się włoskiej polityk.

d3stesv

Zbyt "miękka" wobec Rosji?

Euroactive pisze, że jej kandydatura była nie w smak krajom bałtyckim i Polsce z powodu "miękkiego podejścia" Włoszki do Kremla. Serwis przypomina, że Mogherini w czerwcu - już po aneksji Krymu przez Rosję - odwiedziła Moskwę i twierdziła, iż Włochy są gotowe poprzeć Rosję w dialogu z UE w sprawie budowy gazociągu South Stream. Projekt został krótko wcześniej zamrożony.

Jednak promoskiewski kurs Włochów nie powinien dziwić - są zależni od rosyjskiego gazu; oba kraje mają też inne gospodarcze powiązania.

Czytaj również:NATO podzielone wobec Rosji - kto "jastrzębiem", a kto "gołębiem"? Zobacz infografikę.

 (fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)

Niedawno Mogherini zaliczyła kolejną wpadkę, nazywając zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych nad wschodnią Ukrainą "dramatycznym wypadkiem" (czytaj więcej).

d3stesv

Jak to się stało, że mimo wszystko została wybrana na stanowisko szefowej dyplomacji UE? - pyta brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" i sam odpowiada: stanowisko było po ostatnich wyborach europejskich "zarezerwowane dla centrolewicowego polityka", Mogherini rozwiązuje także problem deficytu kobiet na najwyższych urzędach, a Europie Wschodniej - tak obawiającej się polityki Władimira Putina - "rzucono kość" w postaci kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego RE.

Słabości przekuć w zalety?

Choć Mogherini ma faktycznie niskie kwalifikacje na stanowisko szefowej unijnej dyplomacji, to magazyn "Foreign Affairs" daje Włoszce pewien kredyt zaufania. Amerykańskie czasopismo podkreśla, że kraje członkowskie Unii same podejmują decyzje w kluczowych kwestiach polityki zagranicznej, co czyni z przedstawiciela Unii ds. dyplomacji raczej biurokratę o małym polu manewru. Zmaga się więc także ze sprawami, wobec których nie ma politycznej zgody, przeciwnie - ścierają się sprzeczne interesy poszczególnych krajów-członków. Tak dzieje się - jak zauważa "FA" - w przypadku Rosji. I właśnie dlatego osobista opinia Mogherini na temat Moskwy nie będzie mogła mieć wpływu na "opartą na konsensusie zagraniczną politykę" UE.

Jakby wbrew jej krytykom, już w pierwszym wywiadzie po wyborze na unijny urząd Mogherini nie powstrzymywała się od krytyki Rosji. - W tym momencie Kreml działa wbrew interesom swojej ludności - powiedziała "Corriere della Sera", odnosząc się do sankcji nałożonych na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie. - Putin nigdy nie respektował deklaracji, które kilkakrotnie składał, w Genewie, w Normandii, w Berlinie. Zmarnował możliwość wpłynięcia na separatystów po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu. Różnica między zobowiązaniami a konkretnymi działaniami jest ogromna - gorzkie słowa dyplomatki o prezydencie Rosji wypowiedziane dla włoskiego dziennika przytaczała potem agencja Reutera.

d3stesv

Mogherini ma także szanse przekuć swoje słabości w zalety. Według "Foreign Affairs" brak określonych stanowisk wobec wielu kwestii politycznych Włoszki może z drugiej strony pozwolić jej na łatwiejsze budowanie mostów między członkowskimi państwami, mającymi odmienne wizje na różne sprawy.

"Także wobec Rosji Mogherini ma jedyną w swoim rodzaju okazję. Choć członkowie UE są podzieleni w sprawie tego, co robić, eskalacja rosyjskiej agresji na Ukrainie powoli ich jednoczy. Ewentualna konfrontacja z Kremlem Włoszki, związanej z relatywnie prorosyjskim stanowiskiem, może być bardziej efektywna" - ocenia amerykański magazyn.

Źródła: Euroactive.com. "The Daily Telegraph", "Foreign Affairs", WP.PL.

d3stesv

Podziel się opinią

Share
d3stesv
d3stesv
Więcej tematów