ycipk-3dkcp3

"FAZ" o skargach PiS ws. wyborów do Senatu: "Czy Polska jest jeszcze demokracją?"

PiS domaga się ponownego przeliczenia głosów w sześciu okręgach wyborczych do Senatu. Zdaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung” narodowi konserwatyści nie chcą pogodzić się z przegraną. "Czy Polska jest jeszcze demokracją?" - zadają pytanie niemieccy dziennikarze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"FAZ" uważa, że reakcja na protesty wyborcze będzie papierkiem lakmusowym sprawdzającym stan demokracji w Polsce
"FAZ" uważa, że reakcja na protesty wyborcze będzie papierkiem lakmusowym sprawdzającym stan demokracji w Polsce (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
ycipk-3dkcp3

"Partia rządząca też ma prawo do wnioskowania o przeprowadzenie sądowej kontroli wyników głosowania. Z formalnego punktu widzenia trudno jest krytykować rządzące w Polsce PiS za to, że zakwestionowało wyniki wyborów 13 października do Senatu w niektórych okręgach, w których przegrało niewielką większością głosów” – pisze Reinhard Veser w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung” ("FAZ”).

"Czy Polska jest jeszcze demokracją?”

"W rzeczywistości jednak to, co dzieje się w Polsce, nie jest normalnym postępowaniem, lecz papierkiem lakmusowym, który pokaże, czy Polska jest jeszcze demokracją” – zaznacza autor komentarza "Brzydkie podejrzenie”.

ycipk-3dkcp3

Sprawujący władzę narodowi konserwatyści od razu po wyborach dali wyraźnie do zrozumienia, że nie zaakceptują tak po prostu utraty większości w Senacie. "Po tym, jak kilka prób przekupienia parlamentarzystów opozycji zakończyło się fiaskiem, sięgnięto teraz po wymiar sprawiedliwości, którego przysposabianie do potrzeb PiS rozpoczęło się natychmiast po wygranych cztery lata temu wyborach” – czytamy w "FAZ”.

PiS kombinuje ws. Piotrowicza? Stanowcza reakcja rzecznika rządu

ycipk-3dkcp3

"Nieładne podejrzenie”

Decyzję o skargach PiS przeciwko wynikom wyborów podejmie nowo utworzona izba Sądu Najwyższego (Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - IKNiSP) składająca się z "dokładnie wybranych” sędziów. "Z tego powodu nasuwa się nieładne podejrzenie” – konkluduje Veser.

Politycy PiS sugerują, że podczas wyborów w sześciu okręgach senackich padło zaskakująco dużo głosów nieważnych. Chodzi o okręgi, w których kandydaci PiS zajęli drugie miejsca, przegrywając nieznacznie - o kilka tysięcy głosów - z kandydatami opozycji.

ycipk-3dkcp3

Przeczytaj też: Niemiecka prasa: Obietnice socjalne PiS ważniejsze niż demokracja
Brytyjskie media o wygranej PiS: wzrosło ryzyko konfrontacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3dkcp3

ycipk-3dkcp3
ycipk-3dkcp3