Trwa ładowanie...

"Farma trolli" w MS. Rzecznik KRS: żądamy wyjaśnień

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa domaga się wyjaśnień w sprawie sędziów, którzy hejtowali innych sędziów w internecie. - Stanowczo należy zaprotestować przeciwko działaniom, które zostały ujawnione - stwierdził rzecznik KRS Maciej Mitera. Poinformował też o odwołaniu z urlopu i wezwaniu do złożenia wyjaśnień jednego z bohaterów afery.
Share
Rzecznik KRS Maciej Mitera przedstawił stanowisko KRS ws. "farmy trolli" w resorcie sprawiedliwości
Rzecznik KRS Maciej Mitera przedstawił stanowisko KRS ws. "farmy trolli" w resorcie sprawiedliwościŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d4hjwxu

"Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa z ogromnym zaniepokojeniem przyjmuje doniesienia medialne dotyczące zachowań urzędujących sędziów, polegających na inspirowaniu lub nadzorowaniu zorganizowanej akcji insynuacji i oskarżeń pod adresem innych sędziów" - napisano w stanowisku, które zaprezentował w czwartek rzecznik KRS Maciej Mitera.

Zobacz także: "Farma trolli" w resorcie sprawiedliwości. Piotr Mueller: sprawa w sensie rządowym jest zamknięta

W stanowisku przyznano, że choć sędziowie, mogą być adresatami krytyki społecznej i medialnej, "to jednak należy stanowczo zaprotestować przeciwko takim działaniom, jakie zostały ujawnione w ostatnich dniach".

d4hjwxu

"Taka działalność zasługuje na najwyższe potępienie i uchybia godności urzędu sędziego, uzasadniając wątpliwości co do nieskazitelności charakteru zaangażowanych w nią osób - cechy, którą każdy sędzia powinien się charakteryzować" - czytamy w stanowisku prezydium KRS..

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa uważa, że "niezbędne jest dokładne zbadanie wszystkich doniesień medialnych przez organy ścigania oraz przez właściwego rzecznika dyscyplinarnego sędziów".

Zobacz także: Afera z "farmą trolli". Sędziowie zorganizowali hejt przeciwko prezes Gersdorf?

"Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa oczekuje, że członkowie Krajowej Rady Sądownictwa, których nazwiska pojawiają się w mediach w związku z tą aferą, niezwłocznie złożą pisemne wyjaśnienia co do swojego udziału w tym procederze" - czytamy w stanowisku.

d4hjwxu

Jak poinformował Mitera stanowisko to zostało przyjęte przez członków prezydium jednomyślnie.

Rzecznik KRS poinformował też o odwołaniu w trybie pilnym z urlopu Tomasza Szmydta z biura prawnego Krajowej Rady Sądownictwa. Wezwano go do złożenia wyjaśnień.

Ten sędzia warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pracował wcześniej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według doniesień Onetu, miał on być członkiem grupy "Kasta" w komunikatorze WhatsApp, gdzie wymieniano się m.in. pomysłami na oczernianie sędziów.

d4hjwxu

Podziel się opinią

Share
d4hjwxu
d4hjwxu
Więcej tematów