Facebook zapłaci za newsy? Chodzi o konkretny kraj
Facebook ma zapłacić prasie we Francji za informacje - donosi agencja AFP. Jak wynika z opublikowanego oświadczenia, gigant technologiczny ma połączyć siły z francuskim Stowarzyszeniem Prasy i Informacji.
Facebook oraz Stowarzyszenie Prasy i Informacji we Francji mają połączyć siły - wynika z oświadczenia opublikowanego przez władze giganta mediowego.
Facebook zapłaci za treści? W tle umowa z Francją
Jak wynika z komunikatu, już w 2022 roku ma zostać uruchomiona aplikacja Facebook News we Francji. Ma ono być dedykowanym miejscem dla treści informacyjnych.
"Nasza wieloletnia współpraca pozwala nam zawrzeć umowę o korzystaniu z praw pokrewnych, co umożliwi użytkownikom we Francji dalsze udostępnianie wysokiej jakości wiadomości na Facebooku" - informuje Jesper Doub, dyrektor ds. współpracy z mediami informacyjnymi w Europie.
Facebook zapłaci za treści? Jest umowa ws. praw autorskich
"Dzięki konstruktywnym negocjacjom rozwiązanie to pozwoli nam pogłębić nasze inwestycje w sektor informacyjny oraz jeszcze bardziej wzmocnić doświadczenia użytkowników i wydawców w zakresie informacji na Facebooku" - czytamy w komunikacie Facebooka.
Jak zaznaczono w oświadczeniu, negocjacje w tym zakresie trwały od 2019 roku i były związane z nowym prawem, które wówczas wprowadziła Francja. Chodzi o przyjętą dyrektywę unijną o prawach autorskich.
Doub podkreślił w oświadczeniu do mediów, że gigant technologiczny cieszy się z zawartego konsensusu. "Oznacza to, że użytkownicy Facebooka będą mogli nadal swobodnie udostępniać wiadomości w swoich społecznościach, zapewniając jednocześnie ochronę praw pokrewnych naszych partnerów wydawniczych" - zaznaczono.
Francja. Facebook w zgodzie z prawem autorskim. "Jestem szczęśliwy"
Dodano również, że redakcje wchodzące w skład Stowarzyszenia we Francji, będą mogły od stycznia pojawić się w treściach Facebook News, jeżeli wyrażą taką chęć.
"Jestem bardzo szczęśliwy z osiągnięcia tego porozumienia. Osiągnięte przez nas warunki pozwolą Facebookowi na stosowanie dyrektywy i francuskiego prawa, przy jednoczesnym generowaniu znacznych środków finansowych dla wydawców" - pisze w oświadczeniu Pierre Louette, prezes Stowarzyszenia Prasy i Informacji we Francji.