WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
+8

Ewakuacje przed wielkim pożarem w Kalifornii

• Już blisko 83 tys. osób zostało ewakuowanych pod Los Angeles w Kalifornii, gdzie szalejący pożar pochłonął w ciągu doby 12 tys. hektarów lasu i zarośli
• Pożar postępuje, choć walczy z nim ponad 1,3 tys. strażaków
Pożar wybuchł we wtorek rano z nieznanych jeszcze przyczyn i szybko rozprzestrzenił się na tereny hrabstwa San Bernardino ok. stu kilometrów na wschód od Los Angeles
• Potężny słup dymu widoczny jest z odległości 50 kilometrów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ewakuacje przed wielkim pożarem w Kalifornii
(PAP/EPA, Fot: PAUL BUCK)
WP

Wiele budynków strawił ogień, ale ich liczba nie jest jeszcze znana. Zagrożonych jest blisko 35 tys. domów i przedsiębiorstw. Z uwagi na niebezpieczeństwo dla mieszkańców zamknięto osadę górską Wrightwood, a także niektóre odcinki przebiegających w pobliżu autostrad i linii kolejowych.

Władze wezwały mieszkańców do bezwzględnego podporządkowania się nakazom ewakuacji, tymczasem w liczącym 4,5 tys. Wrightwood połowa mieszkańców odmówiła opuszczenia domów.

Gubernator Kalifornii Jerry Brown ogłosił stan wyjątkowy, co pozwoli sięgnąć po nadzwyczajne środki.

WP

Do gaszenia ognia strażacy używają 150 pojazdów, dziesięciu samolotów i ośmiu śmigłowców. Oczekiwane jest nadejście dodatkowego sprzętu i ludzi.

Pożarowi sprzyja trwająca od pięciu lat susza, a także upały przekraczające 40 stopni C oraz silne wiatry.

Niszczycielskie pożary trwają także w innych rejonach Kalifornii, spłonęło tam w sumie ponad 200 budynków.

Zobacz także: Pożary zmusiły do ewakuacji ponad 80 tys. osób

WP
WP
WP