Trwa ładowanie...
12-07-2012 09:10

Ewa Kopacz: nie popełniłam błędu dopuszczając do refundacji lamiwudynę

Marszałek sejmu Ewa Kopacz twierdzi, że nie popełniła błędu, dopuszczając do refundacji lamiwudynę - lek na żółtaczkę typu B. Według pacjentów lek szkodzi chorym, wywołując skutki uboczne. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Ewa Kopacz: nie popełniłam błędu dopuszczając do refundacji lamiwudynęŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d3eh4nb
d3eh4nb

Ewa Kopacz tłumaczyła w "Salonie Politycznym Trójki", że ten lek funkcjonował w leczeniu już od jakiegoś czasu, a grupom, które przeciwko niemu protestują, chodzi o refundację nowocześniejszych i droższych preparatów.

Marszałek sejmu dodała, że minister zdrowia podejmuje decyzje o refundacji dopiero po rozmowach z konsultantami krajowymi i ocenie Agencji Ochrony Technologii.

Kopacz przypomniała także, że prokuratura już kilkakrotnie wszczynała śledztwo w jej sprawie i zapewniła, iż jest spokojna o jego rezultaty.

Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do zażalenia, złożonego przez chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu B, na odmowę wszczęcia śledztwa przez stołeczną prokuraturę w tej sprawie z listopada 2011 r. Decyzja sądu nie przesądza wyniku śledztwa.

d3eh4nb

Sąd zgodził się z argumentacją skarżących, że prokuratura nie podjęła należnych czynności, by sprawdzić zasadność doniesienia złożonego w 2011 r. przez chorych i Fundację "Gwiazda Nadziei".

Według tej fundacji sąd nakazał prokuraturze m.in. przesłuchanie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych dr. hab. Andrzeja Horbana, po którego rekomendacji Ministerstwo przygotowało podpisany przez Kopacz program terapeutyczny leczenia wzw typu B. Przesłuchani mają zostać również eksperci z Polskiej Grupy Ekspertów HBV, którzy przekazywali pani minister rekomendacje zmian w programie terapeutycznym, dotyczące m.in. zaprzestania powszechnego stosowania lamiwudyny w pierwszym rzucie leczenia wzw typu B.

Doniesienie było reakcją chorych i organizacji broniącej praw pacjentów na zalecenia Ministerstwa dotyczące stosowania w terapii przewlekłego wzw typu B lamiwudyny. Według Fundacji "Gwiazda Nadziei" w okresie pięciu lat u 80 proc. leczonych osób powoduje ona nieodwracalny proces mutacji wirusa, prowadzący do znacznego zmniejszenia odpowiedzi na leczenie. Następstwem mutacji wirusa jest także obniżenie skuteczności leczenia wszystkich kolejnych podejmowanych terapii, nawet tych prowadzonych lekami nowej generacji, co może prowadzić do marskości, raka wątroby, a nawet przedwczesnej śmierci.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj