Trwa ładowanie...
19-01-2015 07:15

Ewa Kopacz leci na Ukrainę

Wsparcie Polski dla reform na Ukrainie, "wyzwania europejskie" Ukrainy oraz bezpieczeństwo w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego będą głównymi tematami wizyty premier Ewy Kopacz w Kijowie. Szefowa rządu spotka się w poniedziałek m.in. z premierem Arsenijem Jaceniukiem i prezydentem Petrem Poroszenką. Razem z Kopacz na Ukrainę leci kilkoro ministrów.

Ewa Kopacz leci na UkrainęŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d8wl9ly
d8wl9ly

Jednodniowa wizyta Kopacz w Kijowie to pierwsza od trzech i pół roku wizyta szefa polskiego rządu na Ukrainie. W kwietniu 2011 r. premier Donald Tusk odwiedził Kijów i rozmawiał z ówczesnym premierem Mykołą Azarowem oraz ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem m.in. o przygotowaniach do Euro 2012, europejskich aspiracjach Ukrainy oraz kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

Tematem tegorocznej wizyty będzie przede wszystkim polskie wsparcie dla reform na Ukrainie. Razem z szefową rządu do stolicy Ukrainy udają się ministrowie: finansów Matusz Szczurek, edukacji Joanna Kluzik-Rostowska, nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, a także reprezentanci resortów obrony narodowej oraz gospodarki.

Premier Kopacz spotka się z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem, a także prezydentem Petrem Poroszenką. Ministrowie z kolei będą mieli bilateralne spotkania ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami, a następnie wezmą udział w sesji plenarnej podsumowującej te rozmowy.

Ożywienie współpracy

- Przede wszystkim zależy nam na ożywieniu wszystkich forów bilateralnej współpracy. Chcemy też dać klarowny sygnał, że będziemy wspierali reformy na Ukrainie w bardzo konkretnym wymiarze. Przede wszystkim będziemy służyć Ukraińcom ekspertyzą i know-how dotyczącymi transformacji w wielu dziedzinach - od kwestii gospodarczych, po reformę samorządową, tworzenie niezależnych instytucji, takich jak urząd ochrony konsumenta, jak biuro antykorupcyjne - powiedział minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski.

d8wl9ly

Rozmowa będzie ponadto dotyczyła współpracy w dziedzinie edukacji, wymiany studentów, nauki języka polskiego. Jak dodał Trzaskowski, rząd ukraiński ma plan bardzo ambitnych reform, "pytanie jest, w jaki sposób chce je wcielać w życie, jak szybko chce to robić".

- Chcemy zachęcać Ukraińców do podjęcia wysiłku reform i jednocześnie proponujemy konkretne wsparcie, jeżeli chodzi o dzielenie się naszymi doświadczeniami - powiedział. Dlatego też, zaznaczył, wizyta w Kijowie ma de facto formułę konsultacji międzyrządowych. Jak dodał, poza premier, ministrami i wiceministrami na Ukrainę jadą też prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski i szef CBA Paweł Wojtunik. - Także UOKiK jest zainteresowany pomocą - dodał Trzaskowski.

Jak zaznaczył, niektóre pomysły na współpracę są już bardzo zaawansowane, zwłaszcza te, które dotyczą wymiany młodzieży i współpracy edukacyjnej. - Zaawansowana jest też współpraca, jeśli chodzi o budowanie podstaw samorządu, za co odpowiada poseł Marcin Święcicki, który również jedzie z nami - mówił minister.

Ewakuacja Polaków z Donbasu

Trzaskowski zaznaczył, że poza dyskusją o reformach, politycy poruszą też sprawy bezpieczeństwa w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. - Premier Kopacz na pewno podziękuje za udaną ewakuację Polaków, a potem będziemy rozmawiali o sytuacji na wschodzie Ukrainy - powiedział minister.

d8wl9ly

Tematem rozmów będą też "wyzwania europejskie" Ukrainy w kontekście majowego szczytu Partnerstw Wschodniego w Rydze - poinformował Trzaskowski.

Jak zaznaczył, Polska traktuje Ukrainę jako jednego ze swoich najbliższych partnerów. - Chcemy pokazać, że te relacje są dla nas bardzo ważne i że mają dla Polski strategiczny wymiar - podkreślił.

Rozmowa Kopacz - Poroszenka

Kopacz rozmawiała w miniony piątek telefonicznie z prezydentem Poroszenką. Szefowa rządu i prezydent Ukrainy kontynuowali rozmowę na temat kwestii, które zostały poruszone podczas grudniowej wizyty Poroszenki w Warszawie, czyli m.in. bezpieczeństwa w regionie oraz współpracy Ukrainy z Unią Europejską, a także perspektywy rozwoju relacji polsko-ukraińskich, w tym pomocy Polski w realizacji reform na Ukrainie.

d8wl9ly

Prezydent Ukrainy złożył wizytę oficjalną w Polsce w dniach 17-18 grudnia. Odwiedził Warszawę i Lublin. Spotkał się z najwyższymi władzami RP: prezydentem Bronisławem Komorowskim, Kopacz, a także marszałkami: Sejmu Radosławem Sikorskim i Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Poroszenko wygłosił też przemówienie w parlamencie na uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów, w trakcie którego zapowiedział, że zwróci się do ukraińskiego parlamentu o zrzeczenie się przez Ukrainę statusu państwa będącego poza blokami wojskowo-politycznymi.

d8wl9ly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8wl9ly
Więcej tematów