Legalna eutanazja. Kolejny kraj zdecydował
W piątek parlament Portugalii (Zgromadzenie Republiki) zatwierdził ustawę legalizującą eutanazję. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa potwierdził już, że nie skorzysta z przysługującej mu klauzuli sumienia i podpisze dokument.
Rebelo de Sousa swoją decyzją naraził politykom z własnego zaplecza politycznego Partia Socjaldemokratyczna z której się wywodzi ogłosiła już, że uchwalone przez parlament przepisy zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego.
W kwietniu portugalski prezydent zawetował już identyczną ustawę. Teraz, po ponownym uchwaleniu jej przez parlament, zgodnie z przepisami może ją podpisać lub odmówić podpisania, powołując się na klauzulę sumienia. Ostatecznie z tej drugiej opcji jednak nie skorzysta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: sensacja archeologiczna na budowie S19. Odkrycie z czasów rzymskich
Eutanazja zalegalizowana. Koniec wieloletniej debaty w Portugalii
Deklaracja Rebelo de Sousy o gotowości parafowania ustawy kończy trwającą od sześciu lat przepychankę legislacyjną, dotyczącą legalizacji eutanazji, pomiędzy prezydentem, a zdominowanym przez partie liberalno-lewicowe parlamentem.
Od 2017 r. Zgromadzenie Republiki zatwierdzało już pięciokrotnie ustawę legalizującą eutanazję. Dwukrotnie wetował ją prezydent, zaś dwa razy Trybunał Konstytucyjny orzekał, że przepisy te są niezgodne z ustawą zasadniczą.
Przyjęta w piątek przez parlament ustawa przewiduje, że osoba, która zostanie dopuszczona do tzw. śmierci wspomaganej, będzie musiała przejść rozmowy z komisją lekarską. Ta z kolei musi stwierdzić u pacjenta "cierpienie o dużym stopniu intensywności".
Przeczytaj też:
Źródło: PAP