Europoseł PiS Ryszard Czarnecki pyta Donalda Tuska o efekty wizyty szefa KE w Warszawie
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki zwrócił się do premiera Donalda Tuska z pytaniem o efekty jego czwartkowego spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso; chce m.in. wiedzieć czy premier postawił Barroso fundamentalne pytania odnośnie bieżących relacji Polski z UE.
Czarnecki na konferencji prasowej pytał: - Czy spotkanie premiera Donalda Franciszka Tuska i przewodniczącego Jose Manuela Durao Barroso ograniczyło się tylko do tzw. misia, uściskania się i przedstawienia jakichś banałów na konferencji nazwanej "Nowa narracja dla Europy"? Czy premier postawił przewodniczącemu KE kilka fundamentalnych pytań odnośnie bieżących relacji Polski z UE?.
Europoseł chciałby się dowiedzieć, czy Donald Tusk przedstawił szefowi KE "kwestię zagwarantowania, że fundusze europejskie dla Polski nie ucierpią z powodu unijnej dziury budżetowej".
Jak przypomniał Czarnecki, prezydencja irlandzka ustaliła, iż "7 mld euro unijnej dziury budżetowej zostanie pokryte przez państwa członkowskie UE, głównie płatników netto". - Pozostaje 3,7 mld euro i jeśli te pieniądze nie zostaną wpłacone, wówczas będą automatycznie pobrane z dwóch programów finansowych, fundamentalnych dla Polski - Wspólnej Polityki Rolnej i Funduszu Spójności - zaznaczył europoseł.
Czarnecki chce też wiedzieć czy szef polskiego rządu rozmawiał z Barroso o kompromisie między Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską i Radą UE, który m.in. zakłada przyspieszenie wypłaty środków na poprawę sytuacji młodzieży na rynku pracy.
- Czy premier Tusk przedstawił przewodniczącemu Barroso jakiekolwiek propozycje, które wychodzą poza pewne standardy, jak program Erasmus czy Comenius? Czy przedstawił szefowi KE propozycje, które by spowodowały, że absolwenci Erasmusa czy inni Polacy, szukający szczęścia poza granicami kraju będą mieli po co do Polski wracać? - pytał eurodeputowany PiS.
Porozumienie w sprawie budżetu zakłada postulowane przez PE przyspieszenie wydatków na cele związane z poprawą sytuacji młodzieży na rynku pracy, a także z badaniami naukowymi, wsparciem młodzieży (w tym programu Erasmus) oraz wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw.
Czarnecki podkreślił, że są to sprawy, które "mają daleko idące następstwa finansowe i społeczne". - Dla polskiej przyszłości są absolutnie fundamentalne - ocenił.
Szef Komisji Europejskiej odwiedził Warszawę w czwartek. Spotkał się m.in. z premierem Tuskiem i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Tusk i Barroso wzięli też udział w inauguracji międzynarodowej konferencji poświęconej przyszłości Europy, zorganizowanej pod hasłem "Nowa Narracja dla Europy".