Trwa ładowanie...
ycipk-49xv8g

Europoseł PiS coraz bliżej przejęcia schedy po Czarneckim. Nieoczekiwany zwrot

Z walki o fotel wiceprzewodniczącego PE wycofała się belgijska europosłanka Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Helga Stevens. Była jedyną kontrkandydatką Zdzisława Krasnodębskiego. Formalna decyzja nie zapadła, ale nominacja Polaka wydaje się przesądzona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawa ma związek z odwołaniem Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE
Sprawa ma związek z odwołaniem Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
ycipk-49xv8g

O decyzji Belgijki Krasnodębski poinformował na Twitterze.

W rozmowie z PAP wyjaśnił: "Helga Stevens zgłosiła swoją kandydaturę zanim ogłoszono moją. Nie chciała po prostu narażać się na porażkę w głosowaniu. To jest zrozumiała postawa. Należy więc założyć, że będę jedynym kandydatem EKR-u. Oczekujemy, że inne grupy polityczne będą głosowały zgodnie z niepisanymi zasadami PE i własnymi deklaracjami, głosując na kandydata EKR, czyli na mnie".

ycipk-49xv8g

O tym, kto otrzyma nominację grupy do stanowiska wiceprzewodniczącego PE, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy mają zdecydować we wtorek. Głosowanie w PE ws. nowego wiceszefa zaplanowano z kolei na czwartek.

Czarnecki kontra Thun

Do odwołania Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE doszło na początku lutego. Decyzja miała związek z porównaniem europosłanki PO Róży Thun do szmalcowników. Słowa wiceprzewodniczącego wywołały oburzenie, nie tylko w Polsce. Liderzy większości frakcji w PE uznali to za "przekroczenie czerwonej linii" i zawnioskowali o dymisję.

ycipk-49xv8g

Jeszcze przed głosowaniem ws. odwołania Czarneckiego liderzy największych grup politycznych zadeklarowali poparcie dla kandydata, którego wystawi grupa EKR.

Zobacz także: "Czy premier powinien przeprosić? Jacek Żakowski: on się za wolno uczy

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-49xv8g

ycipk-49xv8g
ycipk-49xv8g