Trwa ładowanie...

Europejskie Centrum Solidarności zmieni się w centrum nowych technologii

W najbliższy piątek w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się gala finałowa konkursu BIHAPI. Włodarze Gdańska, Poznania i Wrocławia wręczą finalistom nagrody za najkreatywniejsze aplikacje. Gdańsk od lat lideruje na start-upowej mapie Polski.

Share
Europejskie Centrum Solidarności zmieni się w centrum nowych technologii
Źródło: Materiały prasowe
d81kfle

Konkurs Business Intelligence Hackathon API organizowany jest po raz drugi przez Centrum Badawczo Rozwojowe Orange Polska. W tegorocznej inicjatywie udział biorą trzy miasta – Gdańsk, Poznań i Warszawa. Celem wydarzenia jest stworzenie kreatywnych i innowacyjnych aplikacji, przy wykorzystaniu miejskich danych. Aplikacje tego typu mogą posłużyć np. przy opiece nad dziećmi lub wspomagać rozwój turystki. Ich zastosowanie jest prawie nieograniczone. Do tegorocznego finału dopuszczono 68 projektów.

Szczególna rola Gdańska w tym przedsięwzięciu opierała się na udostępnieniu danych geodezyjnych, rozkładzie kursowania komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych, miejsc sportu, edukacji, urządzeń użytku publicznego i innych. Wymienione informacje są niezbędne w fazie projektowania oraz późniejszego stosowania aplikacji.

d81kfle

Na potrzeby tegorocznej edycji przygotowano ponad 81 różnorodnych danych trzech różnych miast. Pozwoliło to na prace nad różnorodnymi projektami. W efekcie czego swoje pomysły zgłosiło ponad 100 osób z całej Europy. W drugim etapie znalazło się 68 projektów. Jednak tylko pięć z nich zostanie nagrodzonych w najbliższy piątek. Całkowita pula nagród dla zwycięzców wynosi ponad 33 tys. złotych.

W ostatniej edycji zwyciężyły dwie równorzędne aplikacje. Pierwsza z nich miała na celu optymalizację zasilania urządzeń elektrycznych, np. odcinała zasilanie naładowanym bateriom lub nieużywanym sprzętom. Tym samym oszczędzano energię oraz poprawiano bezpieczeństwo. Druga umożliwia wyświetlanie na mapie najbliższych stacji dokujących rowerów miejskich oraz dotarcie do nich dzięki modułowi GPS.

d81kfle

Podziel się opinią

Share
d81kfle
d81kfle
Więcej tematów