Trwa ładowanie...

"Europejski Trump", czyli jak Kreml wspiera Włochów

Rosjanie ingerują nie tylko w wewnętrzną politykę Stanów Zjednoczonych – podaje portal BuzzFeed. Pieniądze z Moskwy miały być pompowane do partii wicepremiera Włoch Matteo Salviniego przez jego bliskiego współpracownika. Portal informuje o najnowszych nagraniach

"Europejski Trump", czyli jak Kreml wspiera WłochówŹródło: East News, fot: eastnews
d30wfs7
d30wfs7

Taśmy, które potwierdzają rosyjsko-włoską współpracę pochodzą z październikowego spotkania 6 mężczyzn w hotelu Metropol w Moskwie. Trzech Rosjan i trzech Włochów oficjalnie miało omawiać umowę naftową. Według medialnych doniesień, tak naprawdę chodziło o – tu cytat – osłabienie liberalnych demokracji i ukształtowanie nowej, nacjonalistycznej siły w Europie, która dostosowałaby się do Moskwy.

BuzzFeed dotarł do nagrań, na których mają znajdować się ustalenia dotyczące finansowania włoskiej Ligi Północnej. Temat podejmuje bliski współpracownik wicepremiera Matteo Salviniego. Może chodzić o miliony dolarów.

Zobacz także: Rzecznik prezydenta komentuje ostrą wymianę zdań pomiędzy liderami PO a Beatą Szydło

I złamanie włoskiego prawa wyborczego, które zakazuje partiom politycznym przyjmowania dużych zagranicznych darowizn.
Obie strony – rosyjska i włoska – miały ukrywać fakt, że prawdziwym beneficjentem ich umowy będzie partia Salviniego. Włoski polityk jest nazywany przez nagranych Rosjan jako "europejski Trump".

d30wfs7

Współpracownik włoskiego wicepremiera Gianluca Savoini miał stwierdzić: – Chcemy zmienić Europę. Nowa Europa musi być blisko Rosji, tak jak wcześniej – mówił, zaznaczając przy tym, że Włochy chcą zachowania suwerenności.

Matteo Salivini nie uczestniczył w październikowym spotkaniu w hotelu Metropol, ale był wtedy w Moskwie. Podczas swojej wizyty miał określić sankcje wobec Rosji jako "szaleństwo gospodarcze, społeczne i kulturowe".

Włoski wicepremier spotkał się z ze swoim rosyjskim odpowiednikiem – Dmitrijem Kozakiem i potężnym członkiem partii Putina "Jedna Rosja" Vladimirem Pliginem.

Portal BuzzFeed przyznaje, że nie zidentyfikował nagranych Rosjan, jednak wszystko wskazuje na to, że to ważni członkowie rosyjskiego rządu. Nie wiadomo czy doszło do sfinalizowania nagranej w moskwieskim hotelu umowy.

Przywódcy Ligi Północnej zaprzeczyli, żeby kiedykolwiek dostali jakiekolwiek zagraniczne dotacje na sfinansowanie swojej partii.

Żródło: BuzzFeed News

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30wfs7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30wfs7
Więcej tematów