Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu
Wykład prof. Zygmunta Baumana zainauguruje w czwartek Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, który potrwa do niedzieli. Zaplanowano m.in. debaty i spotkania oraz wystawy, koncerty, spektakle. Udział w kongresie ma wziąć ok. 300 intelektualistów i artystów.
Prof. Zygmunt Bauman towarzyszy pracom nad kongresem niemal od samego początku. Wykład, który wygłosi, będzie nawiązywał do tematów podjętych przez niego w książce "Kultura w płynnej nowoczesności", która ukazała się wiosną w Polsce i Wielkiej Brytanii w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji 2011. W publikacji Bauman pisze m.in. o roli Unii Europejskiej w kształtowaniu współczesnej kultury, związkach między kulturą a procesami globalizacji, relacjach pomiędzy sztuką i polityką.
W czwartkowym otwarciu kongresu udział ma wziąć szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.
W programie Europejskiego Kongresu Kultury znalazło się ponad 100 interdyscyplinarnych spotkań i projektów. Hasło przewodnie kongresu to "Kultura dla zmiany społecznej" (ang. Art for Social Change). To sformułowanie, którym określane są działania artystyczne podnoszące świadomość społeczną i artystyczną uczestników.
Kongres będzie miał trzy główne filary: intelektualny - czyli dyskusje na temat wpływu kultury na przemiany społeczne oraz gospodarcze na świecie; polityczny - podczas kongresu odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów kultury krajów Unii Europejskiej; artystyczny - w jego ramach odbywać będą się pokazy filmów, spektakle, koncerty, wystawy.
Tematy, które mają zostać poruszone zarówno podczas dyskusji, jak i w formie projektów artystycznych, to m.in.: jak skutecznie lobbować na rzecz kultury w Parlamencie Europejskim, czym jest dziś oryginał w sztuce, jak pogodzić prawa autorów z prawami odbiorców do partycypowania w kulturze.
W ramach kongresu odbędą się również debaty w ramach inicjatywy "A Soul for Europe". To nieformalna inicjatywa obywatelska działająca na poziomie europejskim; lobbuje ona na rzecz Europy, która uznaje rolę kultury w procesie budowania np. integracji. W ramach tej części kongresu odbędą się debaty: "Kultura i gospodarka w rozwoju Europy", "Europejska Stolica Kultury - Model dla kultury" oraz "Rola i kierunki rozwoju programów kulturalnych Unii Europejskiej.
Sekcję filmową zdominuje projekt przygotowany przez zespół Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Będzie to przegląd zatytułowany Funny Games EU. Program uzupełnią dwa pokazy specjalne zrealizowanego w technologii 3D dokumentu o Pinie Bausch pt. "Pina", w reżyserii Wima Wendersa.
Wydarzeniem muzycznym ma być m.in. projekt, w którym wezmą udział kompozytor Krzysztof Penderecki, gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood oraz reprezentant współczesnej muzyki elektronicznej Aphex Twin. Wśród wydarzeń teatralnych zapowiedziano m.in. premierę spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej "Poczekalnia.0".
Obok kameralnych projektów - takich jak eksperymentalne projekcje dźwiękowe - odbędą się spektakularne występy przeznaczone dla szerokiej publiczności, m.in. pirotechniczne widowisko plenerowe francuskiej Groupe F.
Uroczyste zamknięcie kongresu odbędzie się w niedzielę. Wtedy zaplanowano także finał konkursu Dock's Docs Gdańsk Remix - wręczenie nagród oraz projekcję wyróżnionych filmów. Konkurs na twórcze przetworzenie materiałów audiowizualnych związanych ze Stocznią Gdańską, przeprowadzony wspólnie z francuskim Institut National de l'Audiovisuel (INA) trwał od lutego do kwietnia. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Włoch Damiano Ascenzi. Nagrodami w konkursie są m.in. specjalistyczne szkolenia w paryskiej uczelni Institut de formation en audiovisuel & multimedia.
Wydarzenia organizowane w ramach kongresu będą odbywać się w kompleksie wrocławskiej Hali Stulecia. Inauguracja, wykład Baumana, 10 kongresowych debat oraz dyskusje prowadzone przez "A Soul for Europe", a także uroczyste zakończenie kongresu będą transmitowane w języku polskim i angielskim na stronie internetowej kongresu.
Szczegółowy program i opis wydarzeń na stronie http://www.culturecongress.eu
Organizatorami kongresu są resorty kultury, spraw zagranicznych, Narodowy Instytut Audiowizualny i miasto Wrocław.