Trwa ładowanie...
d3bi9kg
30-05-2007 19:05

Europejska Karta Dawcy ma zwiększyć liczbę przeszczepów

Komisja Europejska (KE) proponuje stworzenie
Europejskiej Karty Dawcy w celu zwiększenia liczby przeszczepów w
Unii Europejskiej. Pomysł popiera 81% Europejczyków - wynika
z najnowszego Eurobarometru.

d3bi9kg
d3bi9kg

Aż ośmiu na dwunastu Europejczyków popiera ideę stworzenia Europejskiej Karty Dawcy, mimo że obecnie "narodową" kartę dawcy posiada zaledwie 12% mieszkańców UE. Polska plasuje się niemal na końcu unijnego peletonu. Kartę dawcy posiada tylko 2% Polaków, natomiast aż 44% Holendrów, 29% Irlandczyków oraz 20% Szwedów.

Ten sam sondaż Eurobarometru pokazuje, że swój organ gotowych jest oddać po śmierci 56% Europejczyków: aż 81% w Szwecji, 57% na Malcie, 51% w Polsce i tylko 27% w Rumunii, 29% na Litwie i 33% w Austrii.

Liczba dawców rośnie wśród osób, które poruszały temat transplantacji w rodzinnych rozmowach. W Polsce zaledwie 26% osób kiedykolwiek rozmawiało o tym z najbliższymi.

W celu zwiększenia liczby przeszczepów KE przedstawi w 2008 roku propozycję dyrektywy na temat standardów jakości i bezpieczeństwa organów i przeszczepów "na każdym etapie" transplantacji. KE chce też utworzenia w szpitalach sieci koordynatorów zajmujących się transplantacją organów "ponad granicami UE". W każdym kraju miałby też powstać odpowiedni organ nadzorujący transplantację.

d3bi9kg

Liczba dawców i przeszczepów bardzo różni się w poszczególnych krajach Unii Europejskiej - od 34,6 zmarłych dawców na milion mieszkańców w Hiszpanii, 21 - we Francji, 14,7 - w Polsce, 13,8 - w Wielkiej Brytanii, 6 - w Grecji i tylko 0,5 w Rumunii (dane Rady Europy za rok 2004). Zdaniem KE tych różnic nie da się łatwo wyjaśnić. Najpewniej w pewnych krajach organizacja transplantacji działa po prostu lepiej niż w innych.

Tymczasem głównym problemem w dziedzinie transplantacji pozostaje niewystarczająca liczba organów przeznaczonych do przeszczepów. Codziennie w Europie umiera 10 osób czekających na przeszczep. Obecnie około 40 tys. pacjentów znajduje się na listach oczekujących na przeszczep wątroby, nerki, płuca, serca czy innego organu.

Tysiące żyć jest uratowanych każdego roku w Europie dzięki przeszczepom. Jeszcze więcej mogłoby być uratowanych, gdybyśmy zmniejszyli braki organów. Europejska karta dawcy oraz wspólne unijne standardy jakości i bezpieczeństwa organów i przeszczepów będą wartością dodaną ponad narodowe wysiłki- ocenił komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianu.

Oprócz dyrektywy, Komisja Europejska chce też włączyć się w promocję transplantacji oraz wymianę najlepszych praktyk w tej dziedzinie pomiędzy krajami UE.

Inga Czerny

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj