Trwa ładowanie...
d1831kx

Europejska dyskusja nt. praworządności w Polsce. Głos zabrało tylko dwóch polityków

Około 15 minut trwał punkt informacyjny o Polsce podczas poniedziałkowej Rady ds. Ogólnych w Brukseli. Podczas dyskusji głos zabrali jedynie wiceszef KE Frans Timmermans i przedstawiciel strony polskiej.
Share
Dyskusja trwała kwadrans
Dyskusja trwała kwadransŹródło: Fotolia
d1831kx

W spotkaniu nie wziął udziału minister ds. europejskich Konrad Szymański. Zastąpił go stały przedstawiciel RP przy UE - Andrzej Sadoś.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, Timmermans mówił przede wszystkim o ustawie o Sądzie Najwyższym. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wskazywał, że w unijnym Trybunale Sprawiedliwości jest skarga na przepisy nowej ustawy o SN. Przypominał, że według wstępnej decyzji wiceprezes TSUE ustawa powinna być zawieszona do czasu rozstrzygnięcia skargi.Timmermans zaznaczył, że decyzja powinna zostać natychmiast wdrożona i nie jest do tego potrzebna nowelizacja.

Ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś stwierdził natomiast, że rząd przygotowuje odpowiedź na zastrzeżenia KE oraz unijnego Trybunału. Sadoś dodał, że ma nadzieję na konstruktywny dialog i poinformował, że do 19 listopada Polska przedstawi informacje o zastosowaniu się do środków tymczasowych.

d1831kx

Wspólnota ma wrócić do rozmów na temat praworządności w Polsce już w grudniu.

Zobacz także: Premier Mateusz Morawiecki o dzieciach polityków. Czy czyta Pudelka?

Źródło: PAP/IAR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1831kx

Podziel się opinią

Share
d1831kx
d1831kx
Więcej tematów