Europejczycy zadowoleni z Unii

Większość Europejczyków (55%) jest zadowolona z członkostwa w Unii Europejskiej (UE).

08.09.2006 | aktual.: 08.09.2006 08:20

Wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.

Pozytywne opinie o członkostwie w UE wzrosły tym samym o 5 punktów procentowych w stosunku do wyników poprzedniej fali badania (listopad 2005 r.).

Również większość Polaków (56%) pozytywnie wyraża się o członkostwie Polski w Unii Europejskiej. Jedynie 7% jest zdania, że członkostwo Polski w UE jest czymś złym. Natomiast co trzeci Polak (35%) uważa, że nie jest to ani dobra ani zła rzecz.Członkostwo w Unii Europejskiej częściej uważane jest za coś dobrego przez młodszych respondentów. Dwie trzecie (66%) osób w wieku 15-24 lata ocenia je jako coś dobrego, w porównaniu do mniej niż połowy (47%) osób w wieku 55 lub więcej lat. Również osoby lepiej wykształcone częściej są entuzjastami polskiego członkostwa w Unii Europejskiej.

Z badania, które objęło swym zasięgiem 30 000 osób, wynika, iż poparcie dla członkostwa w UE wzrosło w 18 krajach Unii, natomiast w 5 pozostało bez zmian. Ilość przeciwników członkostwa w UE spadła o 3 punkty do 13%. Negatywne opinie przekroczyły poziom 20% tylko w Finlandii (26%), Wielkiej Brytanii (25%) i Austrii (24%) – krajach od początku sceptycznych wobec integracji europejskiej. Interesujący jest również spadek liczby osób negatywnie oceniających członkostwo w UE w Szwecji (32% w listopadzie 2005, obecnie 19%).

Nie ma już dużego zróżnicowania pomiędzy krajami strefy euro a pozostałymi. Po pierwsze Dania dołączyła do grupy państw, gdzie ponad 60% badanej populacji popiera członkostwo swojego kraju w Unii Europejskiej. W listopadzie 2005 w grupie tej znajdowały się wyłącznie kraje ze strefy euro. Ponadto jedyny znaczący spadek, w porównaniu do listopada 2005, wystąpił w Portugalii i Luksemburgu – dwóch krajach strefy euro. W grupie państw z niskim poziomem poparcia, które mogą być zaklasyfikowane jako „tradycyjnie najbardziej lękliwe” pojawiły się zmiany: obecnie Łotwa (37%) znajduje się wśród 4 krajów o najniższym poziomie poparcia dla członkostwa w UE wraz z Austrią (34%), Finlandią (39%) i Wielką Brytanią (42%). Tymczasem Szwecja (49%) opuściła tę grupę przesuwając się w górę rankingu przed Maltę (44%) i Portugalię (47%). Chociaż odpowiedź „ani dobrym ani złym” jest stosunkowo częściej wskazywana w nowych krajach członkowskich (36% vs. 27% w krajach „starej 15”), średni poziom poparcia w tych 10 krajach wynosi
obecnie 54% co oznacza wzrost o 5 punktów procentowych od listopada 2005.

Wzrost poparcia dla członkostwa w Unii Europejskiej pojawił się wraz ze wzrostem zaufania do instytucji europejskich tj. Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Unii Europejskiej jako całości. W Polsce poparcie dla członkostwa utrzymuje się na stałym poziomie – komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 27.03.06 –01.05.06 r. na próbie 29 220 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej, w dwóch krajach oczekujących na akces (Bułgaria, Rumunia) oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także na Cyprze.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)