Europejczycy o gospodarce
Ponad połowa Europejczyków (52%) ocenia gospodarkę swojego kraju
pozytywnie, przeciwnego zdania jest czterech na dziesięciu badanych
(44%), którzy oceniają ją źle - wynika z badania Special
Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na
zlecenie Komisji Europejskiej.
Są to wyniki odwrotne niż jesienią 2006, kiedy to 46% respondentów oceniało gospodarkę pozytywnie, a 50% negatywnie.
Z badania obejmującego prawie 30,000 respondentów z 27 państw członkowskich, dwóch państw kandydujących i Republiki Cypru Północnego wynika również, że poglądy na temat gospodarki są bardziej umiarkowane, niż skrajne - 46% respondentów uważa stan gospodarki za "raczej dobry", podczas gdy tylko 6% wskazuje odpowiedź "bardzo dobry".
W kilku państwach zdecydowana większość respondentów jest pewna dobrego stanu gospodarki. Przekonanie to jest powszechne w Danii (99% odpowiedzi "dobrze"). Wyjątkowo wysokie oceny występują również w Holandii (93%), Finlandii i Szwecji (po 92%) oraz w Irlandii (89%). Jednak intensywność tego przekonania jest różna: wysoki odsetek odpowiedzi "bardzo dobrze" w Danii (59%) i duża liczba odpowiedzi "raczej dobrze" w Holandii i Finlandii (po 82%).
Odwrotnie, tylko jeden na dziesięciu respondentów jest optymistą jeśli chodzi o gospodarkę swojego kraju na Węgrzech (9%), w Portugalii i Bułgarii (po 10%) oraz w Chorwacji (13%).
Badanie przeprowadzone przez TNS Opinion pokazuje również znaczące zmiany w ocenie gospodarki, w porównaniu z analogicznym badaniem zrealizowanym w 2006 roku. Szczególnie jest to widoczne w Niemczech gdzie prawie trzy czwarte (74%) osób badanych obecnie uważa gospodarkę za dobrze funkcjonująca, podczas gdy w poprzedniej fali badania odsetek ten wynosił 43%. Wzrost ten może być związany z dobrymi wynikami gospodarczymi odnotowanymi w tym kraju w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
Pozostałe pozytywne zmiany w ocenie gospodarki o przynajmniej 10 punktów wystąpiły na Słowacji (+21), na Cyprze (+17), w Austrii (+16), na Malcie (+15) i w Polsce (+13). Tymczasem Litwa jest jedynym państwem, w którym nastąpił spadek przekonania o dobrym stanie gospodarki (-16).
Postrzeganie gospodarki różni się również pomiędzy pewnymi grupami społeczno-ekonomicznymi: dwie trzecie (66%) respondentów na stanowiskach kierowniczych ocenia gospodarkę pozytywnie; wśród osób niezatrudnionych odsetek ten wynosi tylko 42%.
Ostatnia fala badania Eurobarometr pokazuje wzrost optymizmu wśród Europejczyków. Otrzymane wyniki dotyczące oceny stanu krajowej gospodarki odzwierciedlają to pozytywne nastawienie. Jednak wciąż występują znaczące różnice pomiędzy krajami. Większość nowych państw członkowskich jest mniej optymistyczna w swoich ocenach. - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.
*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 10.04.07 -15.05.07 r. na próbie 29,222 mieszkańców 27 krajów należących do Unii Europejskiej, Chorwacji, Turcji i Tureckiej Republiki Cypru Północnego.