Europaszport dla wykształconych od 2005 r.
Od stycznia 2005 r. obywatele Unii
Europejskiej, w tym Polacy, będą mogli ubiegać się o pracę w UE
pokazując tzw. Europass, czyli zbiór dokumentów zawierający
historię studiów, szkoleń i nabytych kwalifikacji posiadacza.
We wtorek Europass, czyli taki "paszport dla wykształconych", został zatwierdzony w głosowaniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Celem tego projektu jest stworzenie jednolitego zbioru dokumentów, dzięki któremu obywatele, ubiegając się o pracę w kraju czy za granicą, będą mogli łatwo udowodnić swoje umiejętności i kwalifikacje.
Europass ma ułatwić znalezienie pracy najlepiej odpowiadającej predyspozycjom kandydata. Ponadto ma sprzyjać kształceniu ustawicznemu - zdobywaniu i doskonaleniu kwalifikacji przez całe życie zawodowe.
Podstawowym elementem Europassu jest europejskie CV, sporządzone według jednolitego wzoru. Ponadto w jego skład wchodzi: dokument Europass - Mobility (za okres nauki w innych państwach), suplement Europass do dyplomu (dla dyplomów uczelni wyższych), portfolio Językowe Europass (dotyczące znajomości języków obcych) suplement Europass do świadectwa (dotyczący kształcenia zawodowego).
Ubiegając się o miejsce pracy obywatele UE będą mogli wykorzystać całe portfolio Europass lub też tylko niektóre jego dokumenty.
Europass, korzystny dla ludzi dynamicznych, chętnych do nauki i poznawania świata, będzie jednym z elementów realizacji tzw. strategii lizbońskiej. Ma ona służyć poprawie konkurencyjności gospodarki unijnej, pobudzaniu wzrostu i tworzeniu nowych i lepszych miejsc pracy.