Trwa ładowanie...
d3vrfv0

Europa zwalcza cyberprzestępczość

Belgijski minister sprawiedliwości Marc Verwilghen postulował w czwartek w Budapeszcie ponadgraniczny dostęp do danych informatycznych w przypadku stwierdzonego przestępstwa w Internecie. Minister wystąpił na Międzynarodowej Konferencji o Cyberprzestępczości, która rozpoczęła się w czwartek w stolicy Węgier.
W piątek uczestnicy konferencji z ok. 30 krajów mają podpisać międzynarodową Konwencję Rady Europy w sprawie przestępczości w cyberprzestrzeni.

d3vrfv0
d3vrfv0

Jest jasne, że pewne pytania pozostają bez właściwej odpowiedzi. Mam na myśli szczególnie ponadgraniczny dostęp do danych zgromadzonych w innym kraju - mowił belgijski minister. Verwilghen nalegał na państwa uczestniczące w konferencji, by podpisały i ratyfikowały konwencję w najlepszym terminie, aby rzeczywiście można ją było stosować. Podkreślił przy tym, że najważniejszym elementem w zwalczaniu przestępczości informatycznej jest współpraca międzynarodowa w ściganiu cyberprzestepstw.

Celem Konwencji jest stworzenie jednolitych uregulowań prawnych dla przeciwdziałania przestępczości w cyberprzestrzeni, przez ustalenie katalogu przestępstw komputerowych, ustanowienie nowych procedur w zakresie wykrywania i ścigania przestępczości komputerowej, określenie zasad współpracy międzynarodowej.

Projekt Konwencji przygotował w ramach Rady Europy komitet ekspertów, który pracował nad nią od 1997 r. Dokument ten jest pierwszym na świecie instrumentem międzynarodowym dotyczącym zwalczania przestępczości, związanej z istnieniem globalnych i lokalnych sieci komputerowych.

Polskę na konferencji reprezentuje podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Jerzy Łankiewicz.(kar)

d3vrfv0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vrfv0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj