Trwa ładowanie...
d3hs8t7

"Europa winna wspomagania tajnych akcji CIA"

Organizacja Amnesty International (AI) uznała,
że żaden z krajów europejskich jak dotąd nie zrobił niczego, by w
przyszłości zapobiec angażowaniu się w amerykańskie operacje
zakładania tajnych więzień i przewożenia domniemanych terrorystów,
przy wykorzystaniu europejskich lotnisk i przestrzeni powietrznej.

Share
d3hs8t7

Opublikowany we wtorek raport opisuje 6 spraw z udziałem 13 osób, w których różne państwa europejskie odegrały wspomagającą rolę i wzywa do podjęcia akcji na szczeblu europejskim, by w przyszłości zapobiec powtórzeniu się podobnych przypadków.

Raport przypomina sprawę obywatela Niemiec, Khaleda el-Masri, ujętego w Macedonii i przekazanego Amerykanom przez tamtejsze władze. Z Macedonii przewieziono go do Afganistanu, gdzie był więziony w tajnym więzieniu CIA przez cztery miesiące i przesłuchiwany po niemiecku. Stamtąd wywieziono go do Albanii, skąd po uwolnieniu wrócił do Niemiec. Amerykanie nie potwierdzają, że go więzili.

Wszyscy przewożeni potajemnie z miejsca na miejsce lub więzieni w tajnych miejscach w różnych krajach, powiedzieli - według raportu AI - że byli torturowani lub w inny sposób niewłaściwie traktowani.

"Każdy agent tajnej policji, który świadomie uczestniczył w przewożeniu przez CIA więźniów z kraju do kraju, lub ich więzieniu w tajnych miejscach, naruszył międzynarodowe zobowiązania prawne swego kraju, bez względu na to, czy odgrywał rolę czynną, czy bierną i niezależnie od tego, czy jego rząd aprobował takie działania, czy nie" - stwierdza raport AI.

d3hs8t7

"Zasłaniając się względami narodowego bezpieczeństwa, lub tajemnicy państwowej, rządy krajów europejskich nie dopuściły do wszczęcia dochodzeń w sprawie udziału ich funkcjonariuszy w realizowanych pod patronatem CIA akcjach tajnych lotów i tajnych więzień" - podkreśla raport.

Dokument AI proponuje 6-punktowy plan działań kładący kres udziałowi państw europejskich w tych praktykach. Przewidują one m. in. publiczne ich potępienie, wszczęcie niezależnego dochodzenia, pociągnięcie winnych do odpowiedzialności, zapewnienie nadzoru nad agencjami wywiadowczymi i wypłacenie odszkodowań pokrzywdzonym.

Polskie władze stanowczo zaprzeczają jakoby jedno z tajnych więzień CIA mieściło się w Polsce.

d3hs8t7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hs8t7
d3hs8t7
Więcej tematów