Europa w trudnej sytuacji. Fatalne informacji o zmianach temperatur
Temperatury w Europie rosną mniej więcej dwukrotnie szybciej niż średnia światowa – poinformowały w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i agencja klimatyczna UE Copernicus. Ostrzegają przed konsekwencjami, które będą miały wpływ m.in. na zdrowie ludzi i topnienie lodowców.
Według najnowszych danych z pięcioletnich badań, obecne temperatury w Europie są wyższe o 2,3 stopnia Celsjusza w porównaniu do poziomów sprzed epoki przemysłowej. Jest to znacznie wyższy wskaźnik niż średnia globalna, która wynosi 1,3 stopnia Celsjusza. Informacje pochodzą z raportu dwóch organizacji monitorujących zmiany klimatyczne.
Autorzy dokumentu przypominają, że jednym z celów porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 roku było ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.
Elisabeth Hamdouch z Copernicusa podkreśliła, że "Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych, w tym stresu cieplnego z rekordowymi temperaturami, pożarami, falami upałów, zmniejszeniem pokrywy lodu na lodowcach i brakiem opadów śniegu".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brak wystarczających działań
Raport na temat sytuacji w Europie jest częścią większego opracowania Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) na temat stanu klimatu na świecie. Dokument ten jest publikowany corocznie od trzech dekad. Tegoroczne wydanie zostało opatrzone "czerwonym alarmem", co ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że świat nie podejmuje wystarczających działań w walce z konsekwencjami globalnego ocieplenia.
Agencja Copernicus poinformowała, że marzec był dziesiątym miesiącem z rzędu, kiedy notowano rekordowe miesięczne temperatury. Średnia temperatura powierzchni mórz w całej Europie osiągnęła najwyższy roczny poziom w 2023 roku.
Wzrost liczby zgonów
Autorzy raportu zwrócili również uwagę na wzrost liczby zgonów związanych z upałami w ubiegłym roku. W Europie ponad 150 osób straciło życie bezpośrednio w wyniku wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze, powodzie i pożary.
Również straty gospodarcze związane z pogodą i klimatem w 2023 roku były znaczne i wyniosły ponad 13,4 miliarda euro. Jak podano, wysoka temperatura w Europie przyczyniła się do utraty około 10 procent pokrywy lodowej na lodowcach w Alpach w ciągu ostatnich dwóch lat.
Jednak autorzy raportu wskazali na pewne wyjątki od ogólnej tendencji. Temperatury w Skandynawii i Islandii były bowiem poniżej średniej europejskiej.
Czytaj także: