Trwa ładowanie...

Europa na czerwono. Najnowsze prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń

Europę czeka zmiana pogody. Niedługo pojawi się upał, który będzie nie do zniesienia. Jaka będzie pogoda w Polsce? Pod koniec maja, wartości na termometrach zbliżą się nawet do 30 stopni. Wcześniej czeka nas niewielkie ochłodzenie.

Nadciągają upałyNadciągają upałyŹródło: Licencjodawca
d4fneqe
d4fneqe

Drugi tydzień maja przebiegł pod znakiem dobrej pogody. Mimo, że na początku tygodnia mogliśmy narzekać na poranne przymrozki, to od drugiej połowy termometry pokazywały dwucyfrowe wartości.

Jak podaje serwis fanipogody.pl, nieznośny upał obecnie doskwiera mieszkańcom Bliskiego Wschodu - w pasie od Arabii Saudyjskiej, po zjednoczone Emiraty Arabskie termometry pokazują powyżej 40 stopni. Okazuje się, że te gorące masy powietrza zbliżają się teraz do Europy i właśnie przekraczają granicę Turcji i Syrii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyraźna zmiana. Nowa prognoza IMGW na weekend i zagadka frontu

Według modeli GFS jak i ECMWF po 20 maja bardzo wysokie temperatury pojawią się również w Polsce. Najpierw jednak czeka nas chłodniejszy i deszczowy tydzień.

d4fneqe

Pod koniec maja możemy spodziewać się dni w których termometry pokażą ponad 25 stopni, a w ostatnie dni miesiąca prognozowane jest blisko 30 stopni.

W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na kolejne cztery miesiące. Czerwiec i sierpień zapowiadają się być cieplejsze w porównaniu do poprzednich lat. Natomiast pogoda w lipcu i wrześniu nie będzie odbiegać od normy.

IMGW przedstawia pogodę na lato

- Lato będzie upalne oraz niebezpieczne - zapowiedział rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski.

W czerwcu w całym kraju średnia temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie powyżej normy w stosunku do lat 1991-2020. Oznacza to, że maksymalne temperatury będą się wahać od 30 stopni Celsjusza na wschodzie do 35 na zachodzie. Z wyliczeń meteorologów IMGW miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

d4fneqe

W lipcu miesięczna suma opadów, jak i średnia temperatura w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, wahając się w temperaturach od 30 stopni Celsjusza w Białymstoku do 34 we Wrocławiu.

Sierpień natomiast ma zaskoczyć podwyższonymi temperaturami w porównaniu do poprzednich lat. Temperatury będą sięgać od 32 w Białymstoku do 34 we Wrocławiu.

Czytaj też:

d4fneqe

źródło: fanipogody.pl, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4fneqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fneqe
Więcej tematów