Trwa ładowanie...

Polacy nie chcą euro. Wiadomo, ile brakuje do przyjęcia innej waluty

Stabilność polskiej waluty pozwala na możliwość jej wymiany na euro bez większych zawirowań. Sprawozdania Komisji Europejskiej i badania Europejskiego Banku Centralnego pokazały, że stan naszych finansów jest taki, że Polska w zasadzie poradziłaby sobie z tym zadaniem. Ale na drodze do euro stoją wciąż trzy bariery.

Euro w polskich portfelach? Na drodze stoją wciąż trzy barieryEuro w polskich portfelach? Na drodze stoją wciąż trzy barieryŹródło: PAP, fot: Tomislav Miletic/PIXSELL
dsxinf3
dsxinf3

Sprawa zamiany złotówek na euro budzi w Polsce kontrowersje. Nieuchronne wprowadzenie innej waluty i obawy z nią związane bywają wykorzystywane w kampaniach wyborczych. Ostatnio przyspieszoną wymianą straszyło Prawo i Sprawiedliwość.

Wiadomo jednak, że kiedyś będziemy musieli przyjąć wspólną, europejską walutę. Polska zobowiązała się do tego, wchodząc do Unii Europejskiej.

Większość Polaków nie chce tego procesu. Powodem niechęci jest fakt, że w każdym kraju taka zmiana przynosiła chwilowe zachwianie stabilności finansowej obywateli, bo ceny zawsze szybują.

dsxinf3

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uwielbiane przez turystów miejsca. "Pełne atrakcji"

Z ochotą wyjeżdżamy na zagraniczne eskapady, podczas których płacimy za wszystko obcą walutą. Jednak panicznie reagujemy - jak wynika z sondaży - na myśl o odejściu złotówek do historii.

Firma SW Research, na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej (FWG), przeprowadziła w zeszłym roku badania społecznych postaw wobec wprowadzenia euro w Polsce. Okazało się, że zwolenników takiego ruchu w ciągu kilku najbliższych lat jest 34,9 proc., a przeciwników 50,8 proc. Taką zamianę akceptuje większość wyborców Koalicji Obywatelskiej, przeciwni są sympatycy Prawa i Sprawiedliwości.

Wymiana złotówek na euro. Kiedyś to nastąpi, ale jeszcze nie teraz

Ci, którzy obawiają się euro, mogą jednak wciąż być spokojni. Od euro w naszych portfelach nadal dzielą nas trzy przeszkody.

dsxinf3

Jesteśmy jednym z europejskich państw, które jeszcze nie przeszły na euro. Najbliższa wymiany jest Bułgaria. Polska, Czechy, Rumunia i Szwecja mają jeszcze lekcje do odrobienia.

Jak podaje "Super Express", aby przejść na europejską walutę, kraj musi mieć stabilny kurs wymiany, stabilne ceny, zdrowe finanse publiczne i zbieżność długoterminowych stóp procentowych. Polska spełnia ten pierwszy warunek, ale pozostałe wciąż są problematyczne.

Polska waluta wobec euro była średnio warta 4,6471 zł. Maksymalne odchylenia od średniej wynosiły 4,8 proc. w dół i 8,6 proc. w górę. Wartość referencyjna do przyjęcia euro to 15 proc., a więc ten warunek spełniamy bez trudu.

dsxinf3

Ale nie możemy dokonać wymiany, bo mamy spore wahania inflacji. Wysoki jest też dług publiczny. Te wady naszych krajowych finansów pozostają wciąż gwarancją, że Polacy, którzy boją się euro jak ognia, nie zostaną zaskoczeni decyzją rządzących.

Źródło: "Super Express", Business Insider

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsxinf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsxinf3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj