Euro ma wzięcie
Idzie jak świeże bułeczki (AFP)
W ciągu tygodnia Europejczycy wykupili przeszło 122 miliony zestawów monet euro, waluty, która 1 stycznia stanie się oficjalnym środkiem płatniczym w 12 krajach UE, zastępując tam marki, franki, liry i inne pieniądze narodowe.
Komisja Europejska zakomunikowała w piątek, że rozeszło się już dwie trzecie tak zwanych "europakietów startowych", które mają zapoznać 305 milionów mieszkańców strefy euro ("Eurolandu") z monetami nowej waluty.
Chodzi też o to, aby Eurolandczycy mieli drobne na pierwsze zakupy po Nowym Roku, kiedy do obiegu wchodzą także banknoty euro.
Euro zadebiutowało już 1 stycznia 1999 roku, ale dotychczas istnieje tylko w transakcjach bankowych i rozliczeniach między firmami. Zapasy europakietów skończyły się lub są na wyczerpaniu w Portugalii, Finlandii, Luksemburgu, a nawet w Niemczech, choć Niemcy bardzo niechętnie rozstają się ze swoją marką.
Łączna wartość europakietów sprzedanych dotychczas w bankach, na pocztach i w niektórych sklepach 12 krajów Eurolandu wynosi 1,36 miliarda euro. W kieszeniach Eurolandczyków jest już 3,6 miliardów monet euro - ogłosiła Komisja Europejska. (reb)