Trwa ładowanie...
d2onbq3

ETPC: Polska systematycznie narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił Polskę za odrzucenie na granicy polsko-białoruskiej ubiegających się o azyl uchodźców z Czeczenii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ETPC: Polska systematycznie narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka
ETPC: Polska systematycznie narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka (PAP)
d2onbq3

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uwzględnił trzy skargi dwóch rodzin z nieletnimi dziećmi i jednego mężczyzny z Czeczenii i przyznał im po 34 tys. euro odszkodowania. W swojej decyzji ETPC stwierdził, że w przypadku osób ubiegających się o azyl na granicy Polski z Białorusią dochodzi do systematycznych nadużyć i naruszania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W ten sposób Polska złamała zakaz nieludzkiego traktowania oraz zakaz zbiorowego odrzucania uchodźców na granicach. Ponadto, Warszawa nie wywiązała się z obowiązku stosowania się do poleceń ETPC.

Zobacz też: Oburzenie po słowach Terleckiego. Deklaracja wicemarszałka

Według ETPC w latach 2016-2017 osoby te kilkakrotnie bezskutecznie próbowały przedostać się z Białorusi do Polski w celu złożenia tam wniosków o azyl. Podkreślali, że są prześladowani w Czeczenii i obawiają się o swoje życie. W kilkudziesięciu próbach przekroczenia granicy polska straż graniczna odmówiła im wjazdu.

d2onbq3

Bezskuteczne próby złożenia wniosków o azyl

Nie mogli oni ubiegać się o azyl w Polsce, bo jak uzasadniano, chcieli oni wjechać do kraju wyłącznie z powodów ekonomicznych. Nawet, gdy ETPC uzyskał informacje o tym i zwrócił się do Polski o indywidualne rozpatrzenie wniosków o nadanie statusu uchodźcy, osoby te zostały ponownie odrzucone.

Ostatecznie tylko jedna rodzina mogła wjechać do Polski i ubiegać się o azyl. Następnie w połowie 2018 roku para z pięciorgiem nieletnich dzieci przyjechała do Niemiec. Według ETPC, władze niemieckie wydały nakaz deportacji do Polski, choć nie został on jeszcze wykonany.

(KNA/jar)

Przeczytaj też:
Szefowa niemieckiego MON: "Biorę na poważnie obawy Polaków przed Rosją"
Browder: Rosja chce siać chaos i osłabiać sojusze
Zamieszki w Niemczech. Jak na francuskich przedmieściach?

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2onbq3

Podziel się opinią

Share
d2onbq3
d2onbq3
Więcej tematów