Trwa ładowanie...
doi9yp3

Etiopia: Sahle-Work Zewde pierwszą panią prezydent w historii kraju

Etiopscy członkowie parlamentu wybrali Sahle-Work Zewde jako panią prezydent. Sahle-Work Zewde będzie pierwszą kobietą sprawującą urząd prezydenta w historii kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Etiopia: Sahle-Work Zewde pierwszą panią prezydent w historii kraju
Etiopia: Sahle-Work Zewde pierwszą panią prezydent w historii kraju (SPL/East News)
doi9yp3

Etiopia: Sahle-Work Zewde została wybrana jako pierwsza kobieta-prezydent w historii kraju

Sahle-Work była podsekretarzem generalnym ONZ. Jako osoba z doświadczeniem w dyplomacji stała się teraz głową państwa w Afryce. Została wybrana po nieoczekiwanej rezygnacji swojego poprzednika Mulatu Teshome.

"Podejmując historyczną decyzję, obie izby (parlamentu) wybrały ambasador Zewde Sahle-Work na kolejnego prezydenta Etiopii. To pierwsza kobieta na stanowisku szefa państwa w (historii) najnowszej Etiopii" napisał na Twitterze szef kancelarii premiera Arage Fitsum.* "W społeczeństwie patriarchalnym, takim jak etiopskie, wybór kobiety na głowę państwa nie tylko wyznacza nowe standardy na przyszłość, ale i normalizuje ich pozycję jako decydentek w życiu publicznym"*

doi9yp3

W etiopskiej konstytucji urząd prezydenta ma przede wszystkim charakter ceremonialny, a władza wykonawcza należy do szefa rządu.

Po złożeniu przysięgi, prezydent Sahle-Work obiecała, że zrobi wszystko, aby równość płci stała się rzeczywistością w Etiopii. Mianowanie Sahle-Work prezydentem kraju zostało bardzo dobrze przyjęte przez mieszkańców Etiopii. W mediach społecznościowych wielu nazywa je "historycznym wydarzeniem".

doi9yp3

Podziel się opinią

Share

doi9yp3

doi9yp3
Więcej tematów